TX Logistik zamawia 115 nowych wagonów do transportu intermodalnego

TX Logistik zamawia 115 nowych wagonów do transportu intermodalnego

25 maja 2023 | Źródło: TX Logistik / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

TX Logistik AG kontynuuje inwestycje we własną flotę wagonów towarowych. Firma zajmująca się logistyką kolejową, należąca do Mercitalia Logistics (Gruppo FS Italiane), zamówiła kolejne 115 podwójnych wagonów kieszeniowych T3000 do swoich operacji transportu intermodalnego. Dostawa pierwszych wagonów zaplanowana jest na późne lato tego roku.

 

TX Logistik zamawia 115 nowych wagonów do transportu intermodalnego
Fot. TX LogistiK

 

Nowoczesne wagony kieszeniowe są produkowane przez słowackiego producenta Tatravagonka. Posiadają 30-stopowe zawieszenie kontenera, szybko działające hamulce i termostabilne zestawy kołowe najnowszej generacji. Według TX Logistik, T3000 w coraz większym stopniu staje się standardowym wagonem w transporcie intermodalnym, dzięki któremu zarówno naczepy, jak i kontenery mogą być elastycznie transportowane z maksymalną prędkością do 120 kilometrów na godzinę. Ponadto model ten jest szczególnie dobrze przystosowany do systemu przeładunkowego TX NiKRASA, za pomocą którego naczepy bez dźwigu można również łatwo załadować na szynę. Niedawno wprowadzona nowa wersja 3.0 nie wymaga już rampy terminalowej, można ją układać w stosy i została ponownie zoptymalizowana pod kątem transportu kolejowego meganaczep.

Dzięki nowemu zamówieniu T3000 TX Logistik realizuje strategiczny cel firmy, jakim jest zwiększenie własnego udziału wagonów towarowych w transporcie intermodalnym do 50 procent. W tym segmencie utrzymujący się popyt rynkowy na transport kolejowy, napędzany między innymi politycznym celem zwiększenia udziału transportu kolejowego do 25 procent do 2030 roku, doprowadził do niedoboru taboru kolejowego. Dzięki dostępowi do własnych wagonów, TX Logistik AG będzie w stanie jeszcze bardziej elastycznie reagować na popyt intermodalny w swojej europejskiej sieci w przyszłości.

 

O TX Logistik AG

TX Logistik została założona w 1999 roku jako prywatna firma transportu kolejowego i oferuje wydajną europejską sieć połączeń w jedenastu krajach. Firma posiada spółki zależne w Szwajcarii, Austrii, Danii i Szwecji, a także jest obecna lokalnie we Włoszech. W jednostkach biznesowych Intermodal i Rail Freight, TX Logistik opracowuje kompleksowe rozwiązania kolejowe dla transportu kontynentalnego i morskiego, a także dostosowane do potrzeb koncepcje dla konwencjonalnych przewozów towarowych. Zatrudniając 650 pracowników i obsługując 8,6 miliarda tonokilometrów, firma wygenerowała roczny obrót w wysokości 253 milionów euro w 2021 roku. Od stycznia 2017 r. TX Logistik jest w całości własnością Mercitalia Logistics S.p.A., spółki zależnej Ferrovie dello Stato Italiane.