Janusz Piechociński: Koreańczycy o Polsce i polskiej gospodarce…

Janusz Piechociński: Koreańczycy o Polsce i polskiej gospodarce…

15 lipca 2023 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W ramach przygotowań do wizyty Prezydenta Korei w Polsce 13-14 lipca 2023 roku Sekcja Korea Izby Polska Azja na podstawie materiałów i publikacji  Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Infrastruktury i Transportu, KOTRA, Export-Import Bank of Korea, Korea International Trade Association, KIEP, Federation of Korean Industries przeanalizowała aktualny prezentowany przez stronę koreańską obraz Polski i naszej gospodarki.

 

Fot. Archiwum KK

 

Koreańczycy konsekwentnie wskazują na dużą stabilność polskiej gospodarki szczególnie po  przystąpieniu Polski do UE w 2004 r. i bardzo konsekwentnej kontynuacji wzrostu do 2019 r. kiedy polski PKB osiągnął wzrost  4,7% .Przypominają, że rok 2020 przyniósł ujemny wzrost PKB w następstwie COVID-19 (-2,2%) a  później, w 2021 roku, wraz z łagodzeniem COVID-19, konsumpcja krajowa gwałtownie wzrosła, a tempo wzrostu gospodarczego odbiło, a teraz  oczekuje się spowolnienia wzrostu gospodarczego w związku z kontynuacją kryzysu na Ukrainie.

W efekcie na podstawie stabilnego wzrostu gospodarczego w ostatnim czasie krajowy rating kredytowy jest stabilny. Przypominają, że Polska głownie eksportuje swoje towary i usługi do Krajów Unii Europejskiej, a największymi odbiorcami polskich towarów są Niemcy, Czechy i Francja.

A eksport do Korei wyniósł około 890 mln USD w 2022 r., co stanowi 0,25% całkowitego eksportu Polski, co daje rynkowi koreańskiemu 43. miejsce.

Polskie trendy stóp procentowych i perspektywy gospodarcze

Wraz z globalną recesją gospodarczą w 2022 r. Polska również doświadczyła spowolnienia tempa rozwoju gospodarczego, a tempo wzrostu gospodarczego w 2023 r. wyniosło 0,3% (na podstawie MFW, w innych szacunkach oczekiwana średnia to 0,6%). Podkreśla się, że żywienie gospodarcze nie będzie łatwe i przypomina o 11. kolejnych podwyżkach stóp procentowych do marca i dotychczasowej stopie bazowej na poziomie 6,75%.

Ocenia się, że polskie firmy mają trudności z pozyskiwaniem dodatkowych środków z powodu wysokich stóp procentowych i istnieją obawy o ograniczenie nowych inwestycji.

Koreańczycy podkreślają, że od nawiązania stosunków dyplomatycznych z Polską w 1989 roku Korea utrzymuje stałą nadwyżkę w handlu z Polską. Wolumen handlu z Polską w ciągu ostatnich pięciu lat jest około 6-8 razy większy od importu. Wolumen handlu między Koreą a Polską w 2022 roku wyniósł około 9,92 mld dolarów, co oznacza wzrost o około 15,3% w stosunku do roku poprzedniego. Koreański eksport w 2022 r. do Polski wzrósł o 17,4% r/r do 9,03 mld USD i od 2017 r. ma charakter zaopatrzeniowy dla działającego w Polsce przemysłu. Korea kupiła w Polsce w 2022 roku za 890 mln USD, co oznacza spadek o 2,6% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Koreańczycy oczekują kontynuacji ekspansji inwestycji koreańskich firm w dziedzinie obronności, energii i ekologicznych baterii oraz rosnącego koreańskiego eksportu zaopatrzeniowego dla koreańskich inwestorów w Polsce i polskiego przemysłu w dziedzinach elektro mobilność, baterie, technika przemysłowa, energetyka i OZE) Bardzo liczą na wzrost sprzedaży techniki na obiekty przemysłowe i sprzęt niezbędny do odbudowy infrastruktury, np. bardzo liczą na współpracę przy odbudowie na Ukrainie.

Zakładają jednak możliwość spadku popytu importowego w efekcie skumulowanej europejskiej recesji gospodarczej i spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce od 2022 r.do co najmniej połowy 2024.

Z okazji wizyty Prezydenta Korei Polsce przypomina się losy pierwszych inwestycji koreańskich w Polsce w latach 90., bezpośrednio po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Koreą a Polską na przykład Daewoo Motors.

 Od połowy lat 2000, wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej kapitał koreański zainwestował w polski przemysł z nadzieją na ekspansję do innych Krajów UE. Podkreśla się, że ostatnio koreańskie firmy aktywnie inwestują w dziedzinie pojazdów elektrycznych a polskie projekty publiczne, takie jak utylizacja odpadów komunalnych pozwoliły przenieść do Polski potencjał.