Sprostanie najbardziej stromym wyzwaniom na Pilatus Bahn

Sprostanie najbardziej stromym wyzwaniom na Pilatus Bahn

24 lipca 2023 | Źródło: ABB
PODZIEL SIĘ

Przekształtniki trakcyjne ABB zasilają nowe pociągi szwajcarskiej kolei Pilatus Bahn, najbardziej stromej kolei zębatej na świecie.

 

Sprostanie najbardziej stromym wyzwaniom na Pilatus Bahn
Fot. Pilatus-Bahnen AG

 

Nowa, bardziej energooszczędna flota wagonów kolejowych wozi obecnie tysiące turystów na szczyt Pilatus, bardzo popularnego miejsca w Szwajcarii. Trasa o długości 4,6 kilometra, obsługiwana przez Pilatus Bahnen, jest najbardziej stromą koleją zębatą na świecie o nachyleniu do 48 procent. Podróż między Alpnachstad a stacją końcową Pilatus Kulm osiąga wysokość 2073 metrów i oferuje rozległe widoki na środkową Szwajcarię. Kolej zębata pokonuje prawie 1700 metrów przewyższenia przy średnim nachyleniu 35% i maksymalnym nachyleniu 48%.

Technologia napędowa ABB przyczynia się do bardziej wydajnych, niezawodnych i zrównoważonych operacji kolejowych na linii. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych przetwornic trakcyjnych ABB, nowe wagony zębate zużywają o 30 procent mniej energii niż pociągi poprzedniej generacji. Ponadto, gdy pociąg hamuje, energia kinetyczna jest przekształcana w energię elektryczną, a nie marnowana na ciepło. W ten sposób, podczas hamowania, wytworzona energia elektryczna jest przekazywana z powrotem do sieci i dostępna do wykorzystania podczas wznoszenia.