Grupa HOYER i Hupac po raz pierwszy wymieniają swoje dane za pośrednictwem DX-Intermodal

Grupa HOYER i Hupac po raz pierwszy wymieniają swoje dane za pośrednictwem DX-Intermodal

26 lipca 2023 | Źródło: HOYER / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Korzystając z KV4.0 Data Hub "DX-Intermodal" (DXI), Grupa HOYER i Hupac wyznaczają kamień milowy dla przyszłego transportu intermodalnego. Nowe centrum danych w przejrzysty i jasny sposób mapuje proces logistyczny w całym łańcuchu transportu intermodalnego: Począwszy od odbioru jednostki ładunkowej od nadawcy, aż po dostawę do odbiorcy.

 

Fot. Hoyer

 

Data Hub jest oparty na standardzie wymiany danych #EDIGES i zapewnia dostęp do rozkładów jazdy, rezerwacji, statusu terminali i ruchu pociągów, a także do danych przed i po przewozie na drodze. Wymiana danych odbywa się w czasie rzeczywistym i bez barier, ale zawsze w ramach autoryzowanego kręgu dystrybucji. Jednorazowe połączenie techniczne z KV4.0 Data Hub umożliwia również wymianę danych prognostycznych z uczestniczącymi partnerami, takich jak szacowany czas odbioru (ETP), w celu poprawy widoczności łańcucha dostaw.

DXI to nazwa spółki obsługującej KV4.0 Data Hub, która po raz pierwszy łączy wszystkich graczy w transporcie kombinowanym pod względem technologii danych. Udziałowcami są operatorzy transportu kombinowanego Hupac i Kombiverkehr, firmy transportowe Hoyer i Paneuropa, przedsiębiorstwo kolejowe Lokomotion oraz Kombiterminal Ludwigshafen. Firma założona pod koniec czerwca 2022 r. powstała w wyniku projektu badawczego "Cyfryzacja intermodalnych łańcuchów dostaw - KV4.0", w ramach którego stworzono międzysystemową platformę danych dla transportu kombinowanego.

HOYER Group i Hupac, wykorzystały KV4.0 Data Hub do wymiany danych w ciągu ostatnich kilku tygodni. Rezerwacje są teraz wysyłane z HOYER do wiodącego operatora sieci w transporcie intermodalnym - za pośrednictwem interfejsów zdefiniowanych w poprzednim projekcie KV4.0 - które są następnie pobierane do dalszego wewnętrznego przetwarzania przez Hupac.

Hupac udostępnia dane dotyczące planowania, ruchu pociągów i rezerwacji innym użytkownikom za pośrednictwem KV4.0 Data Hub i stale rozszerza zakres dostarczanych informacji. Terminale, operatorzy transportu kolejowego i inne firmy również zaczęły wymieniać swoje dane o ruchu za pośrednictwem DXI w ostatnich tygodniach, dzięki czemu będą mogły łatwiej udostępniać je autoryzowanym stronom trzecim w przyszłości. Obejmuje to na przykład dane dotyczące oczekiwanego czasu odbioru. Inne komunikaty o statusie, które pojawiają się w łańcuchu transportu intermodalnego, również będą w przyszłości wymieniane za pośrednictwem centrum danych.

Stephan Pfeiffer, Head of Application Development & Deployment w Grupie HOYER, wyjaśnia: "Korzystanie z usługi DXI KV4.0 Data Hub można z grubsza porównać do korzystania z nawigacji satelitarnej w ciężarówce. A im więcej informacji otrzymamy od Hupac i innych partnerów za pośrednictwem platformy w przyszłości, tym dokładniej będziemy w stanie obliczyć nasze informacje o dostawach dla naszych klientów".

Aldo Puglisi, zastępca dyrektora ds. technologii informatycznych, kierownik ds. transformacji cyfrowej i cyberbezpieczeństwa w Hupac, dodaje: "Dzięki wykorzystaniu EDIGES i standardów wspólnie zdefiniowanych przez Grupę HOYER, Hupac i wszystkich innych partnerów w ramach poprzedniego projektu "Cyfryzacja intermodalnych łańcuchów dostaw - KV 4.0", ważne działanie mające na celu modernizację sektora intermodalnego w branży logistycznej i jego przyszłą rentowność zostało pomyślnie wdrożone".