PPM-T zyskało nowy, wielozadaniowy pojazd do robót torowych

PPM-T zyskało nowy, wielozadaniowy pojazd do robót torowych

19 września 2023 | Źródło: PKP PLK / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe sp. z o.o., spółka zależna PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. inwestuje w nowe maszyny do robót torowych. Dzięki dokapitalizowaniu przez PLK SA, zasoby przedsiębiorstwa powiększyły się o jeden z najnowocześniejszych w Polsce żurawi kolejowych MULTI TASKER KRC 1200. Maszyna zapewni wydajną i dokładną realizację prac remontowo-utrzymaniowych na sieci narodowego zarządcy infrastruktury kolejowej.

 

Fot. Kurier Kolejowy

 

Najwyższej jakości maszyna do robót torowych zwiększy efektywność wykonywanych zadań oraz wpłynie na optymalizację czasu pracy Pomorskiego Przedsiębiorstwa Mechaniczno-Torowego.

– Sprawna realizacja prac na liniach kolejowych wymaga korzystania z najnowszych rozwiązań. Dysponowanie przez PPMT nowoczesnymi pojazdami do robót torowych zwiększa potencjał i konkurencyjność tego przedsiębiorstwa. Dzięki modernizacjom i pracom utrzymaniowym zyskujemy lepszą jakość infrastruktury kolejowej w Polsce oraz większy poziom bezpieczeństwa – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

 

Fot. Kurier Kolejowy 

 

Żuraw kolejowy MULTI TASKER KRC 1200 przyczyni się do utrzymania sprawności sieci kolejowej oraz jej modernizacji i rozbudowy. Praca pojazdu zapewnia bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów po sąsiednich torach przy równoczesnej efektywnej realizacji prac remontowych i inwestycyjnych.

– Naprawa i utrzymanie nawierzchni kolejowej należy do bieżących i podstawowych zadań zarządcy infrastruktury. W celu zapewnienia wysokiej jakości prac, rozwijamy potencjał spółek zależnych takich jak Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe. Inwestycje w nowoczesne pojazdy torowe służą również temu, aby w przyszłości PPM-T mogło uczestniczyć w dużych projektach modernizacji i budowy nowych linii kolejowych – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zaletą żurawia MULTI TASKER KRC 1200 jest wielozadaniowość. Posiada duży udźwig, bo aż 150 ton oraz wysięg umożliwiający montaż i demontaż elementów o wielkich gabarytach. Maszyna spełnia wymogi dotyczące blokowej wymiany rozjazdów kolejowych oraz może być wykorzystywana do kolejowego ratownictwa technicznego. Precyzja i dokładność jest zapewniona zarówno przy wymianie rozjazdów, usuwaniu dużych przeszkód z torów jak też ustawianiu wagonów i lokomotyw na torach podczas akcji ratunkowych.

 

Fot. Kurier Kolejowy 

 

Żuraw kolejowy KRC 1200 spełnia wszystkie wymogi stawiane nowoczesnym maszynom torowym, gwarantując wysoką wydajność prac prowadzonych pod presją czasu.

Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku zajmuje się wykonywaniem usług związanych z utrzymaniem i remontami dróg kolejowych i realizuje duże projekty infrastrukturalne, oferując usługi w dziedzinie rewitalizacji, modernizacji i budowy nawierzchni kolejowych.

Spółka dysponuje specjalistycznymi maszynami do robót torowych, takimi jak: podbijarki torów i rozjazdów, profilarki tłucznia, zgrzewarki torów, dynamiczne stabilizatory torów, pociągi regulacyjno-montażowe do sieci trakcyjnej, a także własnym taborem kolejowym – lokomotywami i wagonami.

 

Fot. Kurier Kolejowy 

 

W ramach działalności przewozowej, związanej z przewozem kruszywa i materiałów nawierzchniowych na własne potrzeby, spółka uruchamia 3 - 5 pociągów dziennie. Posiada dobrze wyposażone warsztaty oraz własne centrum obróbcze, a także biuro konstrukcyjno-technologiczne.