CARGOUNIT odbiera najnowocześniejszą lokomotywę w Europie na targach TRAKO 2023

CARGOUNIT odbiera najnowocześniejszą lokomotywę w Europie na targach TRAKO 2023

20 września 2023 | Źródło: Siemens / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

CARGOUNIT - największa polska firma zajmująca się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej, a także jeden z wiodących tego typu podmiotów w Europie, odebrała kolejną lokomotywę Vectron MS od Siemens Mobility w wyjątkowym malowaniu na 20-lecie działalności firmy. Pojazd zostanie wynajęty i będzie użytkowany przez DB Cargo Polska.

 

Fot. Kurier Kolejowy

 

Nowoczesne lokomotywy wielosystemowe Vectron to klucz do realizacji różnorodnych zadań przewozowych w całej Europie i intensywnego rozwoju także w segmencie intermodalnym. Vectrony to najnowocześniejsze na rynku europejskim, uniwersalne lokomotywy, o modułowej konstrukcji, umożliwiającej łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach. Podstawowym założeniem przy ich konstrukcji była wydajność i opłacalność wykonywania zadań trakcyjnych w ruchu krajowym i międzynarodowym, zarówno pasażerskim, jak i towarowym w Europie.

Od 2018 r. firma zakupiła już łącznie 42 pojazdy od Siemensa (36 Vectronów i 6 Smartronów).

 

Fot. Kurier Kolejowy 

 

Najnowszy odebrany na targach TRAKO 2023 pojazd to także okrągła 200. lokomotywa w barwach CARGOUNIT.

- Współpraca z CARGOUNIT to modelowy przykładowy rozwoju na rynku Europy Środkowo-Wschodniej z wykorzystaniem najnowocześniejszych lokomotyw. To także wyjątkowa historia kooperacji, która rozpoczęła się od zakupu pojedynczej lokomotywy w 2018 r. dochodząc w 2023 r. do ponad 40 elektrowozów. Z dumą obserwujemy rozwój CARGOUNIT i cieszymy się, że poprzez nasze najnowocześniejsze w Europie pojazdy możemy być tego istotną częścią. Obecnie firma jest największym polskim odbiorcą elektrowozów Siemensa, zamawiając dodatkowe lokomotywy i pojazdy tego producenta na kolejne lata - powiedział Hubert Meronk, Prezes Zarządu Siemens Mobility Sp. z o.o.

 

Fot. Kurier Kolejowy 

 

Prezentowana na targach TRAKO 2023 lokomotywa dysponuje mocą 6,4 MW przy zasilaniu napięciem przemiennym i 6,0 MW przy zasilaniu napięciem stałym oraz zostaną wyposażone w system ETCS zgodny z obecnie obowiązującymi specyfikacjami (Baseline 3). Lokomotywa jest przeznaczona do eksploatacji na terenie Polski, Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Serbii i Holandii, Rumunii oraz Bułgarii.

 

Fot. Anna Szczepanowska 

 

Najnowsza lokomotywa Vectron na polskim rynku została przekazana podczas targów TRAKO 2023 do firmy DB Cargo Polska, która na co dzień także korzysta z Vectronów.

- Misją Grupy DB Cargo Polska jest realizacja zrównoważonych łańcuchów logistycznych z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań kolejowych, w ramach europejskiej sieci DB Cargo. Na co dzień dostarczamy naszym Klientom rozwiązania logistyczne oparte o nowoczesną technologię, która pozwala elastycznie reagować na zmienne potrzeby rynku. Cieszymy się na kontynuację owocnej współpracy z CARGOUNIT, czego potwierdzeniem jest wzmocnienie naszej floty o kolejną 29-tą lokomotywę elektryczną Siemens Vectron MS. Nowy nabytek pozwoli nam powiększać udział transportu kolejowego w łańcuchach logistycznych, z korzyścią dla Klientów, środowiska i całego rynku transportowego. Gratuluję Zarządowi i pracownikom CARGOUNIT jubileuszu 20-lecia istnienia spółki oraz doskonałego pomysłu na malowanie lokomotywy, które jest odzwierciedleniem kierunku rozwoju naszych korytarzy transportowych – skomentował Marek Staszek, Prezes Zarządu DB Cargo Polska S.A.

Wyjątkowe malowanie na 20-lecie CARGOUNIT

Okolicznościowa lokomotywa prezentowana na targach TRAKO 2023 posiada także unikalne malowanie, podkreślające 20-letni wkład CARGOUNIT w rozwój polskiej i środkowo-europejskiej branży kolejowej.

 

Fot. Kurier Kolejowy 

 

- CARGOUNIT świętuje w trakcie TRAKO 20-lecie działalności, a także pozyskanie 200-setnej nowoczesnej lokomotyw wielosystemowej Vectron MS. Cieszymy się, że 200-setna lokomotywa we flocie CARGOUNIT trafiła do naszego cenionego klienta firmy DB CARGO Polska, która jest wiodącym przewoźnikiem kolejowym w Europie i wykorzystuje lokomotywy wielosystemowe do międzynarodowych przewozów kolejowych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jubileuszowe malowanie lokomotywy ma na celu wyróżnienie naszej 200-letniej lokomotywy na 20-lecie działalności firmy. Malatura lokomotywy w formie grafiki prezentuje m.in. budowle charakterystyczne dla Wrocławia siedziby spółki CARGOUNIT oraz budowle charakterystyczne dla stolic krajów Trójmorza, w których już obecnie jeżdżą nasze lokomotywy lub gdzie w przyszłości mamy ambicje wspierać transformację w kierunku zielonego transportu koleją - powiedział Łukasz Boroń, Prezes Zarządu CARGOUNIT Sp. z o.o.

Firma Siemens Mobility sprzedała już 1836 Vectronów łącznie do 63 klientów z całej Europy. Lokomotywy te przejechały ponad 750 milionów kilometrów i są dopuszczone do eksploatacji w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Finlandii, Niemczech, Węgrzech, Włoszech, Holandii, Norwegii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii.

Polscy operatorzy i przewoźnicy kolejowi zakupili już ponad 100 nowoczesnych elektrycznych lokomotyw Siemensa (Husarze, Vectrony, Smartrony). Na co dzień korzystają z nich CARGOUNIT, PKP Intercity, PKP Cargo, DB Cargo Polska, Lotos Kolej oraz Laude Smart Intermodal.