Rail Baltica: pierwsze pociągi pojadą nowym mostem nad Narwią

Rail Baltica: pierwsze pociągi pojadą nowym mostem nad Narwią

27 września 2023 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Gotowy są nowe mosty kolejowe nad Narwią w Uhowie. Największa, bo prawie dwustumetrowa przeprawa na podlaskim odcinku trasy Rail Baltica, zapewni szybkie i bezpieczne podróże oraz sprawny przewóz towarów. Budowa realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 46 mln zł jest współfinansowana ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

 

Rail Baltica: pierwsze pociągi pojadą nowym mostem nad Narwią
Fot. PKP PLK

 

Od czwartku 28 września podróżni na trasie Warszawa – Białystok pojadą nad malowniczym terenem Narwiańskiego Parku Narodowego po nowym moście kolejowym. Do eksploatacji zostanie oddana pierwsza z dwóch bliźniaczych kratownicowych konstrukcji. Przeprawa ma prawie 200 m długości, zbudowano na niej tor, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Obok gotowy jest drugi obiekt, przygotowany pod układanie toru, który ma być przekazany do eksploatacji w grudniu. Po zakończeniu wszystkich robót i uzyskaniu niezbędnych dopuszczeń nowe mosty umożliwią szybszy przejazd pociągów pasażerskich z prędkością do 200 km/h. Kursować będą mogły także cięższe składy towarowe o nacisku 22,5 ton/oś.

– Modernizacja odcinka Czyżew – Białystok to największa inwestycja kolejowa realizowana na Podlasiu. Mieszkańcy regionu w coraz szerszym zakresie korzystają z jej pozytywnych efektów. Rail Baltika jest projektem wielowymiarowym – ważnym w skali regionalnej, ale także jako jedna z kluczowych dróg kolejowych w Europie. Otwarcie nowego mostu nad Narwią to namacalny znak wielkich, pozytywnych zmian, jakie się dokonują na kolei – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Konsekwentnie modernizujemy linię Rail Baltica i zbliżamy się do osiągnięcia zakładanych rezultatów. W perspektywie są szybkie podróże z Warszawy do Białegostoku z prędkością do 200 km/h i w czasie poniżej półtorej godziny. Po gruntownie zmodernizowanej linii pojadą pociągi regionalne, a także kursy dalekobieżne i międzynarodowe. Nowoczesny most nad Narwią zapewni też bezpieczny i sprawny przewóz towarów – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Fot. PKP PLK 

 

Otwarcie mostu to element większych prac – wraz z przeprawą otwarty zostanie w całości nowy tor na odcinku Łapy – Bojary – Baciuty. Podróżnym udostępniony będzie także nowo wybudowany peron w Uhowie, do którego wytyczona została tymczasowa droga dojścia. Otwarcie mostu i peronu umożliwi rozpoczęcie następnego etapu robót. Wykonawca będzie budował kolejną część przejścia podziemnego, które zapewni wygodny dostęp do kolei pieszym i rowerzystom. Powstanie drugi peron, rozebrany zostanie także stary most nad rzeką.

Coraz bliżej szybkich podróży

Największa inwestycja PLK SA na terenie województwa podlaskiego zmienia linię Czyżew – Białystok. Na większości trasy pociągi jadą już po dwóch nowych torach. Od początku września podróżni korzystają z częściowo udostępnionych nowych peronów w Białymstoku, a lepszą dostępność kolei i dodatkowe możliwości podróży zapewnia przystanek Białystok Zielone Wzgórza. W Łapach postępują prace przy przebudowie stacji, budowie przejść podziemnych oraz bezkolizyjnych skrzyżowań. Na linii zaawansowane są budowy 19 dwupoziomowych skrzyżowań, które zastąpią przejazdy w poziomie szyn i usprawnią ruch kolejowy oraz drogowy. W najbliższym czasie do ruchu oddawane będą wiadukty w Czyżewie i Jabłoni-Dąbrowie.

 

Fot. PKP PLK 

 

Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok”. Wartość prac to prawie 3,4 mld zł, zakończenie większości prac zaplanowano do końca 2023 r.; na stacji Łapy i Białystok na 2024 r. Po ich zakończeniu podróż najszybszym pociągiem z Białegostoku do Warszawy potrwa mniej niż 1,5 godziny. Projekt współfinansowany ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę” – (Connecting Europe Facility – CEF). Więcej informacji o inwestycji na www.rail-baltica.pl

.