VR FleetCare będzie kontynuować serwis wózków pociągów estońskiego operatora kolejowego w Finlandii

VR FleetCare będzie kontynuować serwis wózków pociągów estońskiego operatora kolejowego w Finlandii

28 września 2023 | Źródło: VR Group / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Estońska spółka kolejowa Elron przedłużyła umowę na utrzymanie wózków pociągów Flirt z VR FleetCare po międzynarodowym przetargu. Trzyletnia umowa obejmuje okresową konserwację wózków i trakcyjnych zestawów kołowych dla 38 pociągów Flirt. Konserwacja wózków będzie odbywać się w warsztacie komponentów VR FleetCare w Pieksämäki, gdzie utworzono zoptymalizowane linie produkcyjne do konserwacji wózków i zestawów kołowych.

 

Konserwacja zestawu kołowego Fot. Atte Malaska / VR Group

 

Wózek jest kluczowym elementem pojazdów szynowych zarówno pod względem kosztów, jak i bezpieczeństwa eksploatacji. Wózki stanowią około jednej piątej kosztów cyklu życia taboru kolejowego.

"Cieszymy się, że możemy kontynuować współpracę z VR FleetCare w zakresie serwisu komponentów pociągów Elron. Wcześniejsze doświadczenia pokazały, że możemy być pewni, że VR FleetCare jest godnym zaufania partnerem", mówi Mark Pakin, kierownik techniczny Elron.

"Jesteśmy naprawdę zadowoleni z kontynuacji umowy i jej wpływu na nasze zatrudnienie. Umowa serwisowa dla wózków i trakcyjnych zestawów kołowych Elron ma dla nas strategiczne znaczenie. Dwa lata temu otworzyliśmy nowy warsztat specjalizujący się w konserwacji wózków i innych komponentów. Decyzja Elron o kontynuowaniu współpracy z nami odzwierciedla ich silne zaufanie do naszej wiedzy i efektywności kosztowej w zakresie usług związanych z komponentami", mówi Wilhelm Schevelew, szef sprzedaży VR FleetCare.

Produkcja VR FleetCare może zaspokoić potrzeby konserwacyjne różnych typów komponentów taboru kolejowego.

VR FleetCare zajmuje się konserwacją wózków pociągów Flirt firmy Elron od pięciu lat, a niniejsza umowa zapewnia kontynuację tej współpracy. Warsztat komponentów, otwarty dwa lata temu, koncentruje się w szczególności na ciężkiej konserwacji wózków i trakcyjnych zestawów kołowych, a także obsługuje wózki z innych urządzeń kolejowych.

"W VR FleetCare posiadamy rozległą wiedzę specjalistyczną w zakresie różnych typów wózków pojazdów szynowych i innych komponentów. Zapewniamy konserwację wózków wagonów towarowych, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, pociągów elektrycznych i wagonów pasażerskich pod jednym dachem. Nasi wykwalifikowani pracownicy podjęli konkretne kroki w celu zwiększenia wydajności i produktywności naszych linii produkcyjnych, co pozwala nam oferować naszym klientom konkurencyjne na arenie międzynarodowej usługi konserwacji komponentów", mówi Juha Lintula, szef działu usług w zakresie komponentów w VR FleetCare.

Tabor kolejowy eksploatowany w Finlandii obejmuje stosunkowo wiele pociągów Flirt wyprodukowanych przez firmę Stadler oraz lokomotywy Siemens Vectron, które są również szeroko stosowane w innych krajach europejskich. Naturalnie, wózki i komponenty tych pociągów są przedmiotem szczególnego zainteresowania kierownika działu Component Services.

"Posiadamy doświadczenie w utrzymaniu komponentów taboru kilku producentów. Teraz połączenie naszego doświadczenia w utrzymaniu pociągów Flirt i komponentów Vectron w lokomotywach oraz ogólnoeuropejskiego potencjału rynkowego wygląda dobrze. Rozszerzenie naszych możliwości na inne rodzaje taboru kolejowego z tym doświadczeniem i wiedzą jest dla nas również interesujące", dodaje Lintula.