Rusza kolejna edycja DiscoverEU! Do wygrania bilety na darmowe podróże koleją po Europie

Rusza kolejna edycja DiscoverEU! Do wygrania bilety na darmowe podróże koleją po Europie

03 października 2023 | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

4 października rusza kolejna edycja programu DiscoverEU, w którym do wygrania jest możliwość darmowego podróżowania przez cały miesiąc pociągami różnych operatorów na terenie Europy. W konkursie organizowanym przez Komisję Europejską udział mogą wziąć osiemnastoletni obywatele państw Unii Europejskiej. W ostatniej rundzie wzięło udział niemal 10 tys. młodych Polaków, z czego ponad 2,7 tys. została nagrodzona darmowymi biletami i wyruszyła w podróż życia. 

 

Rusza kolejna edycja DiscoverEU! Do wygrania bilety na darmowe podróże koleją po Europie
Fot. PKP Intercity

 

DiscoverEU to program, którego celem jest zachęcenie młodych ludzi do podróży, tworzenia nowych znajomości oraz międzynarodowej, europejskiej wspólnoty. Osiemnastolatkowie, którzy otrzymają darmowy bilet, będą mieli możliwość rozwijania kompetencji językowych, samodzielności, zdolności organizacyjnych i adaptacyjnych. Dzięki biletowi DiscoverEU młodzi ludzie dostaną dostęp do szerokiej sieci połączeń i ponad 40 000 destynacji – wśród których są duże metropolie, a także urokliwe i zabytkowe miasteczka oraz ośrodki turystyczne. To również świetna szansa do zawarcia nowych znajomości na całe życie.

W programie mogą uczestniczyć osiemnastolatkowie (urodzeni pomiędzy 1 stycznia 2005 r. a 31 grudnia 2005 r.), legalnie zamieszkujący w jednym z krajów Unii Europejskiej lub w jednym z państw trzecich stowarzyszonych z programem Erasmus+, czyli na Islandii, w Liechtensteinie, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji. Formularz zgłoszeniowy oraz wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej: DiscoverEU | European Youth Portal (europa.eu).

Bilet występuje w dwóch formach – wersji elastycznej, gdzie podróżujący dokonuje zmian na bieżąco oraz w opcji, zgodnie z którą należy wcześniej zaplanować podróż. Laureaci będą mogli odbyć podróż trwającą co najmniej 1 dzień i co najwyżej 30 dni w okresie od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2025 r.

Laureaci otrzymają także europejską kartę młodzieżową DiscoverEU, która uprawnia do zniżek na wstęp do obiektów turystycznych i sportowych oraz przy płaceniu za kursy i warsztaty, przejazdy transportem lokalnym, zakwaterowanie, wyżywienie, itp.

Jak wybierani są zwycięzcy?

Komisja Europejska uszereguje kandydatów według narodowości na podstawie odpowiedzi udzielonych przez nich na pytania quizowe. Liczba biletów przysługujących osiemnastolatkom z danego kraju jest proporcjonalna do liczby ludności tego kraju w stosunku do pozostałych państw Wspólnoty. Informacje o otrzymaniu biletu wysyłane będą na podane w aplikacji adresy e-mail. Co istotne tworzona jest także lista rezerwowa. W przypadku rezygnacji laureata z biletu, zostaje on przekazany kolejnej osobie z listy.

Grupa Eurail

Operatorem programu jest Grupa Eurail, zrzeszająca 36 europejskich przewoźników kolejowych i promowych. W Polsce program biletów Interrail i Eurail wspierany i realizowany jest przez PKP Intercity. Bilety Interrail w ofercie regularnej dostępne są do kupienia na dworcach we wszystkich kasach PKP Intercity oraz na stronie internetowej https://bilet.intercity.pl/bilet_interrail. Więcej informacji na stronie intercity.pl (https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/kup-bilet/przepisy-i-taryfy/przepisy-miedzynarodowe/oferta-interrail/).