Leo Express planuje połączenia kolejowe do Belgii

Leo Express planuje połączenia kolejowe do Belgii

21 listopada 2023 | Źródło: LEO Express/zdopravy/Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Renfe, która posiada 50% udziałów w Leo Express, ogłosiła, że planuje uruchomić połączenie między Belgią a Słowacją przez Niemcy i Czechy.  Leo Express planuje obsługiwać jedną parę pociągów dziennie z 50 przystankami na trasie.

 

 

Leo Express planuje połączenia kolejowe do Belgii
Fot. Leo Express

 

Leo Express planuje od grudnia przyszłego roku uruchomić nową bezpośrednią linię kolejową pomiędzy Bratysławą na Słowacji a miastem portowym Ostenda w Belgii. Zamiar ogłoszony w czerwcu czeskiemu Urzędowi Dostępu do Infrastruktury Transportowej został teraz potwierdzony przez współwłaściciela Leo Express, hiszpańskiego państwowego przewoźnika Renfe. Wniosek o nową linię jest już rozpatrywany przez belgijski organ regulacyjny ds. kolei.

Na trasie Belgia-Słowacja pociąg wyruszy z Oostende o 6:15, z Brukseli Midi o 7:22 i z Hanoweru o 13:45. Oczekuje się, że dotrze do Pragi około 20:00 i zakończy podróż następnego dnia w Bratysławie o 01:13.

Przewoźnik planuje wykorzystanie pociągów ciągniętych przez lokomotywy, ponieważ trudno będzie mieć EMU już zatwierdzone do przekraczania czterech krajów. Załączona orientacyjna ilustracja pochodzi z 2016 r., kiedy Leo Express złożył ofertę do czeskiego Ministerstwa Transportu na obsługę pociągów między Pragą, Pilznem, Chebem i Monachium operator wskazał wówczas oczekiwaną liczbę siedmiu lokomotyw Vectron i 40 wagonów.