Ukrzaliznytsia wysyła Food Train w swoją pierwszą, dziewiczą podróż.

Ukrzaliznytsia wysyła Food Train w swoją pierwszą, dziewiczą podróż.

23 listopada 2023 | Źródło: Ukrzaliznytsia / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Ukrzaliznytsia wysyła wyjątkowy Food Train (pociąg kuchenny) w swoją dziewiczą podróż. Dziś, w Święto Dziękczynienia, tradycyjne amerykańskie święto rodzinne, pociąg pojedzie z Kijowa do Charkowa i Izyum.

 

Fot. Ukrzaliznytsia

 

Pociąg będzie serwował między innymi świąteczne potrawy: pieczonego indyka i ciasto dyniowe. Cała żywność przygotowana w pociągu zostanie przekazana jako wyraz wdzięczności dla tych, którzy pomagają regionowi frontowemu utrzymać siłę i kontynuować drogę do zwycięstwa: Państwowej Służbie Ratowniczej, policji, lekarzom i pracownikom kolei. Posiłki z Pociągu Żywnościowego będą również dostarczane przez wolontariuszy "Ratujmy Ukrainę" do mieszkańców miast potrzebujących żywności.

"Ukrzaliznytsia" uruchomiła kolejny projekt społeczny realizowany wspólnie z Fundacją Howarda Buffetta. To symboliczne, że Pociąg Żywnościowy odbył swój dziewiczy rejs w Święto Dziękczynienia. Dziś chcielibyśmy podziękować naszym wojskowym i tym, którzy każdego dnia ratują cywilów w obwodzie charkowskim na linii frontu. Są to lekarze, policjanci i ratownicy, i to właśnie do nich pojedzie nasz pociąg i dostarczy świąteczne posiłki. Chciałbym również pogratulować narodowi amerykańskiemu z okazji Święta Dziękczynienia, które dziś ma dodatkowe znaczenie. Jesteśmy wdzięczni wam i całemu demokratycznemu światu za wsparcie" - powiedział Jewhen Liaszczenko, prezes zarządu JSC "Ukrzaliznytsia".

Miesiąc temu Ukrzaliznytsia zakończyła tworzenie pierwszego na świecie unikalnego pociągu kuchennego, który jest w stanie wyprodukować około 10 000 posiłków dziennie w trybie autonomicznym.

 

Fot. Ukrzaliznytsia

 

"Fantastycznie jest widzieć innowacje, które pomagają Ukraińcom. Pracownicy Ukrzaliznyci to niesamowici patrioci, którzy prowadzą swój kraj przez wojnę i pomagają w każdy możliwy sposób. W grudniu planuję zatrzymać się w pociągu z żywnością i zaoferować jedzenie wszystkim Ukraińcom wzdłuż linii frontu. Będzie zwycięstwo, a Ukrzaliznytsia wniesie znaczący wkład" - powiedział Howard Buffett.

Pociąg zestawiony jest z 6 wagonów:

  •   wagon generator (~400 kW + własna stacja benzynowa do autonomicznej pracy);
  •   wagon chłodnia z zamrażarką do przechowywania żywności;
  •   wagon z zimną kuchnią do wstępnego przetwarzania produktów;
  •   wagon z gorącą kuchnią do przygotowywania dań końcowych;
  •   wagon dla personelu pociągu z prysznicem i pralką;
  •   wagon bagażowy o pojemności 27 000 litrów wody z filtrami i pompowniami.

Food Train może działać autonomicznie przez 5-7 dni, a wyposażenie pociągu pozwala na przygotowanie pełnych posiłków: zup, kasz, sałatek, mięsa itp. Specjalne termoboxy zainstalowane wewnątrz pociągu ułatwiają transport gotowych porcjowanych pojemników z jedzeniem z kuchni pociągu do konsumenta końcowego.

Budowa i eksploatacja pociągu jest w pełni finansowana przez Fundację Howarda G. Buffetta. Sam Howard Buffett jest regularnym pasażerem Ukrzaliznyci. Podczas wojny podróżował przez obwody charkowski, doniecki, mikołajowski i chersoński, a także wspiera szereg innych projektów kolejowych, w tym Żelazną Zmianę (program wspierający dzieci).