Świąteczno - noworoczny "Konkurs Dworcowy" redakcji Kuriera Kolejowego

Świąteczno - noworoczny "Konkurs Dworcowy" redakcji Kuriera Kolejowego

22 grudnia 2023 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Redakcja Kuriera Kolejowego zaprasza czytelników do udziału w świąteczno - noworocznym "Konkursie Dworcowym" . Uczestnicy konkursu powinni wykazać się wiedzą na temat dworców kolejowych PKP, którym w roku 2023 nadano imiona patronów. Nagrodą dla pierwszych pięciu osób,które udzielą prawidłowej i pełnej odpowiedzi na pytanie konkursowe jest dopiero co wydany przez wydawnictwo Pascal przewodnik "POLSKA NA KOLEJOWYCH SZLAKACH". Fundatorem nagród są Polskie Koleje Państwowe S.A.

Grafika: Łukasz Piechota

 

Kurier Kolejowy wystąpił z inicjartywą ogłoszenia "Konkursu Dworcowego" i nagrodzenia jego laureatów dopiero co wydanym przewodnikiem po dworcach kolejowych, do Pana Rafała Zgorzelskiego, członka Zarządu PKP S.A. Nasza inicjatywa spotkała się z aprobatą pana prezesa i w wyniku poczynionych uzgodnień redakcja zaprasza czytelników portalu do udziału w konkursie, odpowiedzi na niżej zamieszczone pytanie i przesłanie jej na podany adres email.

Redakcja "Kuriera Kolejowa" dziękuje Panu Prezesowi Rafałowi Zgorzelskiemu za wspracie naszej inicjatywy i pomoc przy wyborze pytania konkursowego. 

Pytanie brzmi:

Proszę wymienić dworce kolejowe PKP S.A., którym w roku 2023 nadano patrona. Proszę wskazać miejscowość i nazwę patrona.

Adres email pod który należy przesłać odpowiedź: konkurs@kurier-kolejowy.pl, będzie uruchomiony w dniu 23 grudnia br. o godzinie 12.00.

Autorzy pierwszych pięciu prawidłowych i pełnych odpowiedzi otrzymają przewodnik pt."POLSKA NA KOLEJOWYCH SZLAKACH"

Osoby, którzy zostaną lauretami konkursu otrzymają wiadomość potwierdzającą ten fakt na adres e'maile do dnia 2 stycznia 2024 roku. Nagroda zostanie przesłaną kurierem na koszt organizatora konkursu - redakcji Kuriera Kolejowego.

Nowa pozycja wydawnictwa Pascal to podróż w czasie i przez style architektoniczne. Przez budownictwo z cegły, betonu, a nawet drewna. Przez wnętrza niewielkich, historycznych dworców, takich jak podkarpackie Radymno, ale również dużych kompleksów dworcowych jak Gdańsk Główny czy Wrocław Główny. Podczas tej unikatowej podróży czytelnicy zwiedzą wybrane dworce kolejowe. Odwiedzą wnętrza Sali Sesyjnej Dworca Głównego we Wrocławiu z pięknym kasetonowym stropem, dawną Salę Cesarską na dworcu w Pile, a także ciekawe i imponujące rozmachem hole dworców głównych w Opolu i Przemyślu. W książce autorzy tekstów pokazują, jak w industrialnych budynkach przeplatają się różne style architektoniczne: od klasycyzmu, przez neogotyk, secesję, a skończywszy na modernizmie.

Po przeczytaniu tego przewodnika czytelnicy nie przejdą obojętnie koło żadnego dworca kolejowego. Bo choć na co dzień tego nie dostrzegamy, to w każdym z nich zaklęto historię miejsca, ludzi, architektury, a w ich wnętrzach nowoczesność przeplata się z historią. Dworce kolejowe mogą być i są atrakcją turystyczną, o czym można przekonać się, czytając ten przewodnik i podróżując koleją po Polsce. Warto się nimi zainteresować, bo obok zamków, pałaców czy kościołów, stanowią ważny element dziedzictwa architektonicznego z różnych epok. W przewodniku znajdziemy również wskazówki dotyczące bardziej i mniej znanych atrakcji turystycznych znajdujących się w najbliższej okolicy dworców PKP. Podróżując z przewodnikiem, odwiedzisz ponad 50 dworców na terenie całego kraju, w największych polskich miastach, a także w mniejszych i mniej znanych miejscowościach.

Przewodnik po dworcach kolejowych - Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność – jest efektem współpracy wydawnictwa Pascal z PKP S.A.