PESA wjeżdża do Afryki. Produkcja pierwszego pojazdu dla Ghany zakończona!

PESA wjeżdża do Afryki. Produkcja pierwszego pojazdu dla Ghany zakończona!

02 lutego 2024 | Źródło: Pesa Bydgoszcz
PODZIEL SIĘ

Podpisana przez PESA umowa ramowa zakłada dostawę do 12 pojazdów dla Kolei w Ghanie. Będą to zespoły trakcyjnej z najnowszej platformy pojazdów regionalnych Pesa. Jako pierwszy dostarczony zostanie pojazd zbudowany na bazie dostarczanego na rynek czeski DMU 847. Jego produkcja właśnie się zakończyła, a w prezentacji pojazdu na bydgoskim Dworcu Głównym uczestniczyli m.in. Yaw Owusu, Sekretarz Stanu i Prezes Agencji Rozwoju Kolei Ghany, wiceminister Piotr Malepszak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Michał Koniuch, wicewojewoda kujawsko – pomorski oraz Przedstawiciele Zarządu Pesa i Kolei Ghany.

 

Fot. PESA Bydgoszcz SA

 

„Chciałbym podziękować zarówno za szybką realizację naszego zamówienia, jak i dzisiejszą uroczystość. Dostawa tych nowoczesnych pociągów to milowy krok w rozwoju kolei w Ghanie, który będzie miał ogromne znaczenie nie tylko dla sektora kolejowego, ale dla całości rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. Chcemy kontynuować współpracę naszych lokalnych firm z Pesa, to otwarcie na międzynarodową współpracę gospodarczą, które niesie z sobą wiele korzyści dla naszych obywateli."  - powiedział Yaw Owusu, Sekretarz Stanu i Prezes Agencji Rozwoju Kolei Ghany.

- „Produkcja tych pojazdów to wyzwanie nie tylko ze względu na ekstremalnie krótki czas realizacji dostawy, ale przede wszystkim specyficzne warunki eksploatacyjne w jakich będą one jeździć. Dla PESA ta umowa to początek współpracy z Ghaną, która jest jednym z najbardziej obiecujących wschodzących rynków kolejowych w Afryce. "  - podkreśla Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

 

Fot. PESA Bydgoszcz 

 

- „Eksperci podkreślają często, że „Pesa jest jedną z głównych polskich, przemysłowych marek eksportowych" ... Dzisiejsza uroczystość to potwierdza... Po kilkunastu krajach Europy czas na Afrykę... Panu Ministrowi i przedstawicielom Kolei z Ghany gratuluję wyboru – jestem przekonany, że Wasi pasażerowie będą podróżować bezpiecznymi, komfortowymi pociągami" – powiedział Michał Koniuch, Wicewojewoda Kujawsko - Pomorski

 

Fot. PESA Bydgoszcz 

 

Ghana rozpoczęła intensywny proces rozwoju infrastrukturę i buduje swoje własne kompetencje w kolejowych przewozach pasażerskich - zamawiający w 2024 rozpocznie działalność przewozową. Wyprodukowane przez PESA pojazdy będą obsługiwać ruch pasażerski na nowej linii kolejowej łączącej port morski Tema z portem rzecznym Mpakadan. Pojazdy z nowej serii produkcyjnej Regio160 będą spełniały najnowsze europejskie normy emisji spalin i zostaną wyposażone w nowoczesne, ekologiczne silniki Stage V. Będą to pierwsze tak przyjazne środowisku naturalnemu pojazdy DMU dostarczone do Afryki.

Wyzwaniem będzie również sama dostawa pojazdów do klienta, ponieważ dotrą one do Ghany drogą morską.

 

Fot. PESA Bydgoszcz 

 

- „Po zakończeniu testów w lutym 2024 ten pojazd zostanie podzielony na dwa człony, przetransportowany na specjalnych lawetach do Hamburga, następnie statkiem dotrze do portu Tema w Ghanie. W marcu 2024 rozpoczniemy ostatnie jazdy testowe w warunkach eksploatacyjnych." – poinformował Jan Bończyk, szef kolejowego rynku zagranicznego Pesa.

 

Fot. PESA Bydgoszcz 

 

Rząd Ghany rozpoczął realizację programu budowy prawie 4 tysięcy km nowych linii kolejowych o standardowym rozstawie szyn /1435 mm/. Celem tego projektu jest zdecydowana poprawa możliwości komunikacji i transportu wewnątrz kraju oraz umożliwienie w przyszłości krajom sąsiednim dostępu koleją do ważnych dla gospodarki tego Regionu Afryki Zachodniej portów morskich w Ghanie. Poza transportem towarów i surowców naturalnych, nowe linie mają również zachęcić obywateli Ghany do korzystania z transportu kolejowego, stąd pomysł Rządu, aby kolej, a nie transport drogowy stała się kluczowym elementem rozwoju transportu publicznego. Ma to szczególne znaczenie ze względów demograficznych – kraje tego rejonu są przeludnione. W samej Ghanie mieszka 33 mln ludzi, a stolica kraju Accra to szybko rozwijająca się, 6 milionowa aglomeracja, która w perspektywie dekady może stać się jednym z 10 największych miast afrykańskich.

 

Fot. PESA Bydgoszcz 

 

PESA, jako szósty na świecie producent pojazdów spalinowych zaoferowała Kolejom w Ghanie najnowocześniejsze pojazdy eco-DMU z nowej platformy pojazdów regionalnych, które doskonale odpowiadają potrzebom afrykańskich przewoźników, operujących przede wszystkim na liniach niezelektryfikowanych. Do tej pory PESA dostarczyła ponad 450 pojazdów DMU, którymi podróżują między innymi pasażerowie w Polsce, Niemczech, Czechach, Włoszech, na Litwie, Ukrainie i Białorusi.