Pociąg towarowy Chiny-Europa łączy północno-chińskie miasto Shijiazhuang z Belgradem, stolicą Serbii

Pociąg towarowy Chiny-Europa łączy północno-chińskie miasto Shijiazhuang z Belgradem, stolicą Serbii

27 marca 2024 | Źródło: Agencja Informacyjna Xinhua / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W ubiegły czwartek (21 marca br.) rozpoczęła działalność nowa międzynarodowa trasa kolejowa łącząca Shijiazhuang, stolicę północnochińskiej prowincji Hebei, z Belgradem, stolicą Serbii. Jest to pierwszy chińsko-europejski pociąg towarowy, który połączy północnochiński region Pekin-Tianjin-Hebei z Serbią, zapewniając wsparcie transportowe dla pogłębionej współpracy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI).

Pociąg towarowy załadowany częściami samochodowymi, sprzętem AGD i wyrobami tekstylnymi wyjeżdżający z kolejowego terminalu towarowego Xiahuayuan w Zhangjiakou w północnochińskiej prowincji Hebei. Fot. Wu Diansen/Xinhua

 

Według Gao Xiang, menedżera z Hebei International Land Port Co., Ltd., pociąg towarowy przejedzie około 10 200 km w ciągu około 20 dni, zaczynając w międzynarodowym porcie lądowym Shijiazhuang i przechodząc przez port Alashankou w północno-zachodnim chińskim regionie autonomicznym Xinjiang Uygur, zanim dotrze do Serbii.

Pociąg został załadowany 110 jednostkami o ekwiwalencie dwudziestu stóp (TEU) towarów o wartości około 20 milionów juanów (około 2,82 miliona dolarów amerykańskich), w tym z częściami samochodowymi i sprzętem mechanicznym.

Oczekuje się, że ta usługa ustanowi nową trasę wymiany gospodarczej i handlowej między regionem Pekin-Tianjin-Hebei a Serbią i innymi krajami uczestniczącymi w Inicjatywie Pasa i Szlaku w Europie Środkowej i Wschodniej. Pomoże to zwiększyć możliwości biznesowe i promować rozwój gospodarczy - powiedział Gao Xiang.