Zachodniopomorskie: Wspólny bilet coraz bliżej. Tańsze podróże od września

Zachodniopomorskie: Wspólny bilet coraz bliżej. Tańsze podróże od września

27 marca 2024 | Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
PODZIEL SIĘ

Kolejny krok do stworzenia pełnej oferty Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej został zrobiony. Wdrożenie  wspólnego biletu, który pozwoli na tańsze korzystanie z pociągów regionalnych oraz transportu miejskiego na terenie Szczecina i Stargardu, nastąpi prawdopodobnie we wrześniu tego roku. W pierwszym etapie ma to być wyłącznie bilet miesięczny.

Zachodniopomorskie: Wspólny bilet coraz bliżej. Tańsze podróże od września
Fot. Biuro Prasowe UMWZ

 

Wypracowane z partnerami projektu SKM porozumienie w sprawie współfinansowania dodatkowych pociągów pomiędzy Szczecinem a Goleniowem, Gryfinem oraz Stargardem, jako I Fazy SKM, zostanie uzupełnione nową oferta taryfową.  Istotnym elementem projektu jest wdrożenie na terenie objętym SKM specjalnej oferty biletowej.

- Głównym jej założeniem jest zaoferowanie prostego, zintegrowanego biletu kolejowo-komunalnego zachęcającego do rezygnacji z transportu indywidualnego na rzecz transportu zbiorowego, który pozwoli korzystać oprócz pociągów SKM również z komunikacji miejskiej. Cena biletu zintegrowanego powinna być odczuwalnie niższa od sumy cen kupowanych oddzielnie biletów na przewozy kolejowe i przewozy w komunikacji miejskiej - mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Wiąże się to z obniżeniem jednostkowych przychodów biletowych, co muszą uwzględnić organizatorzy publicznego transportu zbiorowego. W dalszej perspektywie atrakcyjna oferta powinna jednak spowodować wzrost liczby korzystających z przewozów

Przewidziano stopniowy rozwój nowej oferty biletowej – pierwszy etap obejmowałby bilety miesięczne normalne oraz uwzgledniające najczęściej stosowane ulgi (uczniowie oraz studenci).

Procedowany projekt zakłada, że za podróżowanie koleją po całym obszarze objętym ofertą SKM oraz korzystanie z komunikacji miejskiej Szczecina kosztowałoby pasażera ok 250 zł miesięcznie, natomiast w wariancie rozszerzonym o komunikację miejską Stargardu poniżej 300 zł. Dodatkowo rozważane jest wdrożenie specjalnej oferty dla chcących korzystać z nowego biletu kolejowo-komunalnego w ograniczonym zakresie:

  • tylko na obszarze Szczecina
  • tylko z komunikacji miejskiej Stargardu i połączeń kolejowych SKM z wyłączeniem obszaru Szczecina.

W tych przypadkach cena normalnego biletu miesięcznego może wynosić ok 150 zł.

W najbliższym czasie planowane jest kolejne spotkanie partnerów uczestniczących w projekcie SKM, na którym może dojść do ostatecznego uzgodnienia proponowanych rozwiązań. Stan prac pozwala z optymizmem patrzeć na możliwość startu nowej oferty od 1 września 2024 r.