BERGER Bau wyremontuje historyczny dworzec w Oleśnicy

BERGER Bau wyremontuje historyczny dworzec w Oleśnicy

28 marca 2024 | Źródło: GutPR / BERGER Bau.
PODZIEL SIĘ

Oleśnica to miasto o bogatej historii i znaczącym potencjale rozwojowym. Stąd w ramach dążenia do poprawy infrastruktury transportowej oraz zachowania dziedzictwa kulturowego miasta, przystąpiono do renowacji zabytkowego dworca kolejowego. Wykonanie tego przedsięwzięcia powierzono firmie BERGER Bau.

 

Zewnętrzna strona budynku historycznego dworca kolejowego w Oleśnicy. Fot. BERGER Bau

 

Prace renowacyjne, związane z dworcem w Oleśnicy, stanowią krok ku rewitalizacji tego kluczowego węzła komunikacyjnego. Do przetargu, ogłoszonego przez kolejową   spółkę PKP S.A., przystąpiło 7 przedsiębiorstw. 21 listopada 2023 roku do realizacji zadania inwestycyjnego wybrano BERGER Bau - firmę o ugruntowanej pozycji na rynku budowlanym, specjalizującą się w realizacji różnorodnych projektów infrastrukturalnych oraz z zakresu budownictwa ogólnego.

Koszt całej operacji szacowany jest na 54,8 miliona złotych. Odzwierciedla to skalę i znaczenie projektu dla miasta i jego mieszkańców. Rozpoczęcie prac zaplanowano na październik 2024 roku. Z kolei zakończenie inwestycji datowane jest na luty 2026 roku.

 

Aktualny stan elewacji dworca w Oleśnicy.
Fot. BERGER Bau
Aktualny stan peronów stacji Oleśnica.
Fot. BERGER Bau

 

 

 

 

 

Zakres renowacji

W ramach renowacji, którą powierzono firmie BERGER Bau, zostaną przywrócone historyczne elementy, takie jak ceglana elewacja, stolarka okienna i drzwiowa, elementy drewniane oraz wiata peronowa przydworcowa. Zakłada się także wyburzenie wtórnej nadbudówki w skrzydle wschodnim oraz odtworzenie historycznej pergoli od strony północnej. Budynek toalet zostanie zaadaptowany na letnią poczekalnię oraz pojawią się także nowe wyjścia na patio. Budynek techniczny przy dworcu zostanie wyburzony. W budynku głównym wszystkie instalacje zostaną wymienione.

Wnętrze odrestaurowanego dworca przewiduje hol, który będzie pełnił funkcję poczekalni. Zostaną tam ulokowane toalety oraz lokale usługowe, w tym kiosk i gastronomia. Ponadto, planuje się umieszczenie stylizowanego napisu nad lokalem. W odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie, w budynku pojawi się także kasa Polregio. Pomieszczenia na parterze zostaną przeznaczone na samorządową działalność edukacyjno-warsztatową - zawierając salę wielofunkcyjną i część biurową. Na piętrze planowane są lokale komercyjne do wynajmu, dwie sale konferencyjne. Powstaną także windy.

- Historyczne elementy, takie jak powojenne stalowo-szklane przegrody, ceramiczne posadzki i okładziny ścian, będą częściowo odrestaurowane i wyeksponowane. Zakres prac remontowych i adaptacyjnych jest znaczący ze względu na wielkość obiektu, jego stan oraz przyszłe funkcje - mówi Marcin Sikora, Dyrektor ds. Budownictwa Ogólnego BERGER Bau.

Krok po kroku bez zakłóceń

Uzyskanie pozwolenia na budowę planowane jest na sierpień 2024 roku, natomiast zakończenie prac renowacyjnych przy elewacji przewidziane jest na październik 2025 roku. Na historycznym dworcu planowane jest zastosowanie systemów PSIM, BMS oraz BSKD.

 

Aktualny stan historycznego dworca w Oleśnicy przed renowacją – hol. Fot.  BERGER Bau

 

- Zamierzamy zminimalizować zakłócenia dla codziennego funkcjonowania dworca poprzez wprowadzenie zastępczego ruchu pieszych. Będzie on dostosowany do bieżącego etapu prac. Podróżnym udostępnimy tymczasowy dworzec – do ich obsługi.  Wyznaczymy oraz oznakujemy również nowe dojścia do peronów - dodaje Marcin Sikora, Dyrektor ds. Budownictwa Ogólnego BERGER Bau.

Firma BERGER Bau ma już na swoim koncie remonty wielu innych obiektów dworcowych na terenie Polski. Sukcesem zakończyły się realizacje dworców w takich miastach jak Strzelin, Zgorzelec, Malczyce, Kąty Wrocławskie, Wałbrzych, Dąbrowa Górnicza, Świebodzin, Witnica oraz Węgliniec. Ten ostatni obiekt został nagrodzony w konkursie Modernizacja Roku 2023. Z kolei w styczniu 2024 roku oddane do użytku zostały dworce w Babimoście i Nowinach Wielkich.

 

BERGER Bau posiada ponad 100-letnie doświadczenie w branży budowlanej, charakteryzujące się innowacyjnym know-how z zakresu budownictwa i stale pogłębiającymi swoją wiedzę ekspertami, dbającymi o najwyższą jakość wykonywanych usług. Umiejętność wyczucia bieżących potrzeb rynku, intuicja, otwartość na wyzwania, specjalistyczna wiedza w zakresie realizacji wymagających inwestycji budowlanych i pasja, z którą BERGER Bau podejmuje się opracowywania inteligentnych rozwiązań otwierających nowe horyzonty, widoczne są w trakcie realizacji dużych projektów. Firma realizuje zadania infrastrukturalne w kluczowych obszarach budowlanych, na przykład dotyczące budowy dróg, mostów, wznoszenia budynków i ochrony środowiska. Posiada spółki w Polsce, Niemczech, Czechach i na Słowacji.