Będzie 6 pociągów tygodniowo do Rotterdamu

Będzie 6 pociągów tygodniowo do Rotterdamu

21 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Regularne połączenie towarowe z Poznania do Rotterdamu oficjalnie uruchomili w poniedziałek 21 maja w Swarzędzu pod Poznaniem przedstawiciele PKP Cargo S.A., holenderskich prywatnych kolei ERS Railway B.V. oraz firmy Clip Logistics. Pociągi dojeżdżają z Polski do portu w Holandii w 26 godzin.

Fot. Lidia Majdecka

- To nowa oferta dla regionu Wielkopolski – stałe transportowe połączenie kolejowe Poznania z portem Rotterdam przy współpracy PKP Cargo i kolei holenderskich ERS. – Nasz terminal znajduje się w idealnym miejscu, na szlaku Wschód-Zachód. Ma dostęp do infrastruktury kolejowej na odcinku 3 km – mówił Wojciech Staniszewski, prezes CLIP Group, która jest właścicielem terminala. – Uruchomienie połączenia jest oparte o minimalne inwestycje – przyznał. 

Praktycznie pierwsze pociągi PKP Cargo i ERS Railway z Poznania do Rotterdamu pojechały już 7 maja. To były pierwsze testowe połączenia – mówił  Frank Schuholz, prezes ERS Railway z Holandii. Czas przejazdu pociągu to 22 do 26 godzin. Lokomotywy mogą jechać do 160 km/h. – Damy więc radę być konkurencyjni dla samochodów – mówił. 

Cargo liczy na licencję
- To jest projekt ERS, my jesteśmy partnerem wspomagającym, ale oni nie mogą operować na rynku polskim. Teraz na mocy porozumienia lokomotywy PKP Cargo mogą wjeżdżać na teren Holandii a holenderskie do nas. Traktujemy ten projekt jako drogę i sposób na zdobycie licencji na działalność w Holandii – mówił wiceprezes PKP Cargo Daniel Ryczek. – Chcemy operować na tamtejszym ryku na własnej licencji, tak jak robimy to w Czechach, Słowacji, Austrii, na Węgrzech, żeby dać ofertę klientom, która pokrywa cały korytarz – poinformował. – To pozwala na przykład na przewożenie Fiata z Tychów przez całe Czechy, Austrię aż po granicę Włoch. To jest redukcja kosztów i czasu, usprawnienie procesu przewozu, nie ma przeładunków i przestojów – dodał.

Na trasie Poznań-Rotterdam pociągi będą jeździły regularnie trzy razy w tygodniu. Już teraz podróżują na tej trasie m.in. chłodnie, naczepy samochodowe, akumulatory, opony, meble. Celem firmy CLIP Group do końca 2012 r. jest uruchomienie sześciu połączeń tygodniowo.

Szansa dla regionu
Otwarcia terminala gratulowali obecni na uroczystości przedstawiciele lokalnych władz – zastępca starosty powiatu poznańskiego Tomasz Łubiński oraz wiceburmistrz Swarzędza Adam Trawiński.

-  Powiat poznański w Polsce uznawany jest za najnowocześniejszą strefę ekonomiczną – przypomniał wicestarosta. 

Po przecięciu wstęgi, na tory wjechały lokomotywy polskiego i holenderskiego przewoźnika wraz z kontenerem, który został przeładowany na naczepę samochodową.