Czerwcowe zmiany w rozkładzie PKP Intercity

Czerwcowe zmiany w rozkładzie PKP Intercity

28 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Zmiany w rozkładzie przewoźnika będą obowiązywały przez całe wakacje. Wykonają z uruchomienia pociągów do miesjcowości turystycznych oraz z postępu modernizacji na liniach kolejowych.

Fot. Kuba Batorowicz

W czerwcu PKP Intercity uruchomi, poza pociągami stałego kursowania i pociągami dedykowanymi Euro 2012, również dodatkowe połączenia wakacyjne do miejscowości turystycznych. W ofercie międzynarodowej pojawi się codzienny pociąg z Gdyni do Berlina „Berlin Gdynia Express”. Pociąg TLK „Kormoran”, który dotychczas kursował na trasie Olsztyn – Katowice będzie miał wydłużoną trasę do Bielska Białej, a pasażerowie podróżujący do Gorzowa Wielkopolskiego, dotrą tam pociągiem Lubuszanin, trasą przez Poznań.

Zmienią się również godziny odjazdów i przyjazdów pociągów. I tak np. pociąg EIC „Kościuszko” odjeżdżać będzie z Warszawy Centralnej do Krakowa dwie godziny wcześniej niż dotychczas, tzn. o godzinie 06.35.  Od czerwca z rozkładu, w związku z małym zainteresowaniem, znikanie bezpośrednie połączenie ze Szczecina do Pragi „Alois Negrelli”. Pociągi „Neptun”, „Jantar” i „Kaszub”, jadące z Warszawy do Gdyni zatrzymywać się będą na stacji w Kutnie.

Korekta rozkładu jazdy PKP Intercity

W związku z modernizacją wybranych linii kolejowych jakie prowadzi zarządca infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe, nastąpią również zmiany w organizacji ruchu niektórych pociągów PKP Intercity. Część pojedzie zmienioną trasą lub w zmiennych relacjach, a niektóre kursować będą drogą okrężną.

Na swoje stałe trasy wrócą pociągi:

  • Ex „Słowacki” rel. Warszawa -Wrocław –Warszawa,
  • Ex „Klimczok” rel. Bielsko Biała – Gdynia – Bielsko Biała,
  • Ex „Lajkonik” rel. Kraków- Gdynia-Kraków,
  • TLK „Bieszczady” rel. Przemyśl – Wrocław – Przemyśl.

Zmiany w rozkładach jazdy dotyczyć będą również pociągów  kursujących pomiędzy Łodzią a Warszawą. Odwołany zostanie skład relacji Warszawa Wschodnia – Łódź Kaliska TLK „Soplica.  W sumie, na trasę do/z Łodzi wyruszać będzie 15 par pociągów TLK.

- Od czerwca zdecydowaliśmy się na zwiększenie puli biletów w ofercie Super Bilet. Chcemy zachęcić pasażerów do zakupu biletów przez internet i do wcześniejszego planowania podróży pociągami, tak jak to jest np. w przypadku linii lotniczych. Czym wcześniej kupi się bilet, tym jest on tańszy. Dodatkowo pragniemy zachęcić do podróży pociągami wyższych kategorii i w ten sposób pokazać, że standard podróży się zmienia i jest coraz wyższy – mówi Małgorzata Sitkowska, rzecznik PKP Intercity. 

W dalszym ciągu pasażerowie podróżujący na linii Warszawa - Gdańsk pociągami Neptun, Norwid, Kaszub zapłacą za bilet nawet do 50 proc. mniej niż dotychczas. PKP Intercity, w związku trwającymi remontami , zdecydowało się na zmianę kategorii pociągów kursujących na tej trasie, z Express i Express InterCity na Twoje Linie Kolejowe (TLK). Pomimo, że cena biletu będzie zdecydowanie niższa, pociągi te nadal zestawione będą z wagonów najwyższej klasy. We wszystkich pociągach zostanie utrzymana całkowita rezerwacja, a koszt miejscówki zamiast 16 zł i 12.50 zł będzie wynosić 5 zł. Nadal przejazdy w Neptunie, Kaszubie i Norwidzie objęte będą zniżkami ustawowymi oraz promocjami TLK.

Od 1 czerwca 2012 Spółka PKP Intercity zwiększy liczbę pociągów kategorii Twoich Linii Kolejowych (TLK) objętych całkowitą rezerwacją miejsc o kolejnych 68 składów. Większość z nich to połączenia nocne, kursujące w długich relacjach oraz do miejscowości nadmorskich i górskich. W sumie, pasażerowie 82 pociągów TLK wykupując miejscówkę będą mieli gwarancję miejsca siedzącego. Obowiązkowa rezerwacja miejsc funkcjonuje już we wszystkich pociągach kategorii Express (Ex) oraz Express InterCity (EIC), a od 1 czerwca 2011 roku również w pierwszej klasie TLK. Warto również zaznaczyć, że całkowitą rezerwacją miejsc będą objęte również wszystkie dodatkowe pociągi uruchamiane przez PKP Intercity na dojazdy na mecze i powroty podczas najbliższych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.