Odnowiono strop na dworcu Wrocław Główny

Odnowiono strop na dworcu Wrocław Główny

18 lipca 2012
PODZIEL SIĘ

Przez ostatnich osiem miesięcy kasetonowy strop najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia, Sali Sesyjnej dworca przeszedł prawdziwą metamorfozę. Dzięki żmudnej i dokładnej pracy konserwatorów przywrócono mu dawny blask.

Fot. PKP S.A.

Jest to jeden ze starszych zabytkowych elementów dworca, ponieważ pochodzi z lat 1855-57. Został on wykonany w unikatowej technologii z blachy cynkowej w jednej z walcowni na terenie Katowic (świadczy o tym sygnatura – niestety nazwa huty jest niewyraźna).

Strop może sprawiać wrażenie, że jest wykonany z drewna, ale jest to tylko sprytny zabieg, gdyż pokryto go mazerunkiem, czyli malowaną dekoracją, gdzie twardym pędzlem uzyskano imitację słojów drewna układających się w różnych kierunkach. Sygnatury wskazują, że jego autorem był malarz H. Vogel z firmy Rumsch. Oryginalne pola kasetonowego stropu były wypełnione płótnem naciąganym na krosno, którego wzór nie dotrwał do czasów obecnych. W związku z tym zdobienia pół uzupełniono wzorem uzgodnionym z konserwatorem zabytków. Nieco poniżej stropu konserwacji został poddany gipsowy fryz z motywem roślinnych wici.

Przywrócenie dawnego piękna stropowi nad Salą Sesyjną o powierzchni sześciuset metrów kwadratowych wymagało wiele pracy. Najpierw zostały wykonane badania stratygraficzne. Później konserwatorzy oczyścili strop z wtórnych powłok malarskich. Następnie uzupełniono brakujące elementy i wzmocniono konstrukcję. Ostatnią czynnością była konserwacja estetyczna, w trakcie której zrekonstruowano pierwotną kolorystykę stropu.

Prace konserwatorskie w Sali Sesyjnej dobiegają końca. W ostatnim czasie zakończono tapetowanie ścian specjalną tapetą z motywami roślinnymi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Koleje Śląskie pojadą z dziećmi nad morze Koleje Śląskie pojadą z dziećmi nad morze
Następny artykuł Kolej TV - zobacz najnowszy odcinek! (17.07) Kolej TV - zobacz najnowszy odcinek! (17.07)