Co będzie ze śląskimi pracownikami PR?

Co będzie ze śląskimi pracownikami PR?

25 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Przewoźnik wypłaci zwalnianym pracownikom śląskiego Zakładu odprawy i dodatkowo jedną, miesięczną pensję. Spółka stara się też o wpisanie 400 osób do programu przekwalifikowania przez Urząd Pracy. Zaś 300 osób będzie mogło przejść do pracy w łódzkim Zakładzie.

Fot. Krzysztof Kuś

Decyzją samorządu województwa śląskiego, od 1 stycznia 2013 r. obsługa wszystkich lokalnych połączeń kolejowych w województwie śląskim została powierzona Kolejom Śląskim. Zarząd Przewozów Regionalnych, w celu złagodzenia skutków tej decyzji dla Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, podjął szereg działań umożliwiających pracownikom znalezienie nowej pracy i ułatwiających adaptację w nowych warunkach.

Przewozy Regionalne nawiązały współpracę z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach i złożyły wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Adaptacja do zmiany”. Celem projektu jest zminimalizowanie negatywnych skutków zwolnień oraz zwiększenie szans zwalnianych pracowników na znalezienie nowego zatrudnienia, m.in. poprzez przeprowadzenie cyklu szkoleń dostosowujących kompetencje do lokalnego rynku pracy. Wsparciem w ramach projektu może zostać objętych nawet 400 pracowników Zakładu. Obecnie projekt jest poddawany ocenie merytorycznej w Urzędzie Pracy.

Zarząd Przewozów Regionalnych, chcąc wykorzystać unikalną wiedzę i specjalistyczne umiejętności pracowników likwidowanego Zakładu, podjął decyzję o utworzeniu w Łódzkim Zakładzie Przewozów Regionalnych Sekcji Przewozów, Eksploatacji i Utrzymania Taboru, co daje możliwość zatrudnienia ok. 300 osób.

Dodatkowo zatrudnienie w innych Zakładach Spółki znajdą pracownicy bezpośrednio związani z bezpieczeństwem i prowadzeniem ruchu kolejowego – maszyniści i kierownicy pociągów.

- Na maszynistów pracujących dotychczas w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych w Katowicach czeka prawie 150 miejsc pracy w innych zakładach spółki, z czego znaczna część znajduje się w sąsiednich Zakładach: Opolskim, Świętokrzyskim i Małopolskim. Pracę w innych Zakładach Przewozów Regionalnych znajdzie również około 50 kierowników pociągu – mówi Elżbieta Grudzień, członek zarządu, dyrektor finansowy w Przewozach Regionalnych.

Pomoc pracownikom zaoferowały również zewnętrzne podmioty, m.in. organizacja zajmująca się pośrednictwem pracy, jak również prywatne firmy, deklarujące możliwość zatrudnienia nawet do kilkudziesięciu osób. Przewozy Regionalne zaoferują odchodzącym pracownikom także pomoc finansową.

- Zarząd Przewozów Regionalnych podjął decyzję o przyznaniu zwalnianym pracownikom dodatkowego wynagrodzenia w wysokości jednomiesięcznej pensji. Świadczenie to będzie przysługiwało niezależnie od odprawy wynikającej z ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. – dodaje Elżbieta Grudzień.

Przewozy Regionalne zwróciły się również z prośbą do Marszałka województwa śląskiego, organizatora kolejowych przewozów regionalnych o przejęcie pracowników Zakładu PR przez Koleje Śląskie.