Przewoźnicy inwestują w biletomaty

Przewoźnicy inwestują w biletomaty

10 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Coraz częściej na stacjach kolejowych można spotkać automaty biletowe. Dla pasażerów stanowią  udogodnienie, dla tradycyjnych „kas z okienkiem” - konkurencję. Czy automaty zakończą erę „pań z okienka” sprzedających bilety?

Fot. PKP Intercity

Bilety jednorazowe na pociągi PKP Intercity można kupić już w 76 automatach biletowych w całej Polsce. Znajdują się na największych dworcach kolejowych, można w nich płacić gotówką lub kartą płatniczą, większość jest czynna całą dobę (tylko nieliczne są dostępne w określonych godzinach).

W większości automatów można jednak nabyć bilety na różne pociągi, a więc i te należące do Przewozów Regionalnych, i te uruchamiane przez PKP Intercity - expresy, expressInterCity, TLK (z wyłączeniem miejsc leżących oraz sypialnych).

Najwygodniej dla pasażera

 Automaty biletowe to jeden z nowych kanałów dystrybucji biletów, tak jak zakup biletu przez telefon czy Internet. - Działania te służą przede wszystkim naszym klientom, którzy nie muszą już stać w kolejkach do kas, bo mają wybór i mogą skorzystać z takiego sposobu kupienia biletu, jaki jest dla nich najwygodniejszy – wyjaśnia Małgorzata Sitkowska, rzecznik prasowy PKP Intercity. I dodaje: - Nowe kanały dystrybucji „przejmują" klientów, którzy jeszcze niedawno korzystali z tradycyjnych form zakupów, to powoduje optymalizację liczby kas, niemniej jednak nie ma zagrożenia całkowitej ich likwidacji. 

Usługi bardziej dostępne

Podobnego zdania jest Barbara Wegrzynek z Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Krakowie, która podkreśla, że głównym kierunkiem strategii spółki Przewozy Regionalne w segmencie dystrybucji biletów jest systematyczny rozwój nowoczesnych kanałów dystrybucji.

- Instalacja biletomatów nie stanowi zagrożenia dla funkcjonowania tradycyjnych okienek kasowych, lecz traktowana jest jako rozszerzenie sieci dystrybucji oraz zwiększenie dostępności usług kolejowych. Z tej formy sprzedaży podróżni korzystają coraz chętniej ponieważ w automatach biletowych dostępne są zarówno bilety jednorazowe, jak i okresowe a należność można regulować gotówką oraz kartą płatniczą – mówi Barbara Węgrzynek .

Co ważne, automaty biletowe coraz częściej stawiane są nie tylko na dworcach. Przykładem może być Małopolski Zakład Przewozów Regionalnych, który uruchomił inne lokalizacje położone w pobliżu dworca kolejowego, tj. w przejściu podziemnym przy ul. Lubicz, Westerplatte, Pawia (obecnie kończy się jego remont).