Samodzielne przewozy PKP Cargo po Austrii

Samodzielne przewozy PKP Cargo po Austrii

21 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Cargo zrealizowało pierwsze samodzielne przewozy węgla na austriackiej sieci kolejowej. Przejazd odbył się w ramach wykonywanego we współpracy z PKP Cargo International kontraktu na obsługę przewozów węgla koksującego w relacji Pawłowice Górnicze – Zenica/ Bośnia i Hercegowina.

Fot. PKP Cargo

PKP Cargo, jako przewoźnik, zrealizowało ten przejazd na terytorium trzech krajów, tj. Polski, Czech i Austrii. Na teren Austrii pociąg prowadzony dwiema lokomotywami PKP Cargo Siemens E189 (EU45) wjechał od czeskiej stacji granicznej Breclav, by po pokonaniu liczącej 167 km trasy dotrzeć do Hegyeshalom, pierwszej stacji za granicą austriacko-węgierską. Tam pociąg został przejęty przez kolejowego przewoźnika węgierskiego Rail Cargo Hungaria.

Zrealizowanie samodzielnego przewozu na terenie Austrii zostało poprzedzone intensywnymi przygotowaniami, związanymi przede wszystkim z uzyskaniem w marcu br. Certyfikatu bezpieczeństwa część „B”, umożliwiającego polskiemu przewoźnikowi samodzielne wykonywanie przewozów towarowych po torach zarządzanych przez ÖBB Infrastruktur AG.

Rozpoczęcie samodzielnych przewozów w Austrii stanowi kolejny krok w kierunku uelastycznienia oraz zwiększenia efektywności transgranicznych przewozów towarowych.

Obecnie Spółka PKP Cargo stara się pozyskać kolejne samodzielnie wykonywane przewozy na terenie sąsiednich krajów (w tym przewozy w tranzycie do innych państw).