Wrocław: 21 września dniem bez biletu

Wrocław: 21 września dniem bez biletu

11 września 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wszystkich miłośników komunikacji miejskiej, ciekawskich oraz tych, którzy po prostu lubią spędzać aktywnie czas, MPK zaprasza na swoje święto. „Porzućcie auta i przesiądźcie się do autobusów i tramwajów” – zachęca przewoźnik.

Fot. arch. MPK Wrocław

Piątek 21 września jest znakomitą okazją, by przetestować MPK. Tego dnia wszystkie kasowniki będą zaklejone i każdy będzie mógł jeździć do woli autobusami i tramwajami za darmo. Średnio dojazd do centrum wraz z całodziennym parkowaniem to koszt około 30 zł, a więc tyle może zostać tego dnia w kieszeni. Co więcej, z badań wynika, że najgorsze zdanie o komunikacji miejskiej mają ci, którzy z niej nie korzystają. MPK zachęca do zweryfikowania tej opinii.

Dzień później, w sobotę 22 września MPK zaprasza do swoich zajezdni. Po mieście będą też kursować specjalne zabytkowe tramwaje, które bezpłatnie zabiorą wszystkich chętnych na trasie pomiędzy zajezdnią "Borek" a "Dąbie" (trasa linii 2). Ta nietypowa komunikacja spełnia również inny - szczytny cel. W historycznych tramwajach spotkacie wolontariuszy Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, którzy będą zbierać pieniążki dla swoich podopiecznych i uprzyjemniać podróż chmurami baniek.

- Bańki mydlane, to taki nasz wspólny mianownik. Tramwaje emitujące bańki zamiast spalin, znakomicie podkreślają fakt, że tramwaje są transportem ekologicznym. Fundacja zaś chce pomogać dzieciom wywołując w ludziach pozytywne emocje, właśnie tak jak chmury baniek mydlanych - mówi Agnieszka Korzeniowska, rzecznik MPK.

135-lat - dokładnie tyle mają wrocławskie tramwaje, a konkretnie ten konny, bo taki właśnie napęd miały pierwsze nasze wozy na szynach. W czasy z tamtej epoki będzie można przenieść się na placu Teatralnym, gdzie na wszystkich chętnych będą czekały przejażdżki konnym zaprzęgiem. MPK pożegna się z najstarszą zajezdnią w mieście - na Dąbiu. Jest to znakomita okazja, by zwiedzić obiekt wraz z przewodnikiem. Wszystkich chętnych do obejrzenia obiektu będziemy dowozić tego dnia na miejsce zabytkową komunikacją.

Miłośników historii wrocławskiej komunikacji powinna też zainteresować wystawa na pl. Solnym. Ekspozycję można oglądać już od poniedziałku 17 września przez dwa tygodnie. Jej tytuł mówi sam za siebie: "135 lat, czyli od tramwaju konnego do tramwaju Plus". Wystawa odsyła również do Muzeum Miejskiego przy ul. Kazmierza Wielkiego 35, gdzie można zwiedzać ekspozycję poświęconą historii komunikacji (niesamowite eksponaty zgromadzone przez mieszkańców Wrocławia związane z transportem zbiorowym).

W niedzielę, 23 września - wstawę będzie można zwiedzić wraz z jej autorem Tomaszem Sielickim, motorniczym z MPK i pasjonatem historii, autorem książki "Przez wrocławskich ulic sto".

Impreza jest organizowana wspólnie z Wydziałem Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz takimi parterami jak: Komenda Miejska Policji we Wrocławiu, Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego Ochotniczej Straży Pożarnej we Wrocławiu, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, TMW – Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, Muzeum Miejskie Wrocławia.