Grupa PKP będzie przeciwdziałać nadużyciom

Grupa PKP będzie przeciwdziałać nadużyciom

19 kwietnia 2013
PODZIEL SIĘ

Startują konsultacje władz PKP S.A. ze związkami zawodowymi na temat wprowadzenia w ośmiu spółkach Grupy PKP Kodeksu Etycznego, zawierającego politykę zgłaszania nadużyć przez pracowników. Konsultacje potrwają do 6 maja.

Fot. PKP PLK

Wprowadzenie tego rodzaju rozwiązań jest powszechnie stosowanym elementem budowy ładu korporacyjnego przez firmy w Polsce i na świecie.

Przygotowanie Kodeksu Etycznego zostało poprzedzone badaniami wśród pracowników Grupy PKP. 78 proc. ankietowanych uważa, że potrzebny jest zbiór zasad i norm, którymi pracownicy powinni kierować się w codziennej pracy. Dokument przygotowała grupa robocza złożona z 25 pracowników Grupy PKP.

Z badań wynika także, że 84 proc. ankietowanych zetknęło się z przypadkiem działań nietycznych w swojej codziennej pracy.
- Propozycja wprowadzenia Kodeksu Etyki i polityki przeciwdziałania nadużyciom to z jednej strony kolejny element wprowadzenia dobrych praktyk w spółkach Grupy PKP, a z drugiej jest wynikiem sygnałów jakie otrzymujemy od pracowników. Zależy nam na opinii strony społecznej i liczymy jej wsparcie, ponieważ proponowane przez nas rozwiązania są powszechnie akceptowane przez związki zawodowe na świecie – mówi Tomasz Kruk, dyrektor zarządzający ds. audytu wewnętrznego i kontroli spółek Grupy PKP.

Kodeks Etyki określa zachowania i sposoby postępowania jakimi pracownik powinien się kierować w codziennych relacjach nie tylko z innymi pracownikami, ale także kontrahentami czy klientami swojej firmy. Natomiast wprowadzenie polityki zgłaszania nadużyć daje pracownikom możliwość bezpiecznego i anonimowego zgłaszania nieprawidłowości.

- W przypadku tak dużego pracodawcy stworzenie wiarygodnej platformy do zgłaszania nadużyć ma kolosalne znacznie. Z międzynarodowych badań wynika, że ok. 50 proc. nadużyć i nieetycznych zachowań jest wykrywanych i zgłaszanych właśnie przez pracowników - mówi Tomasz Kruk.

Kodeks Etyki ma obowiązywać w spółkach Grupy PKP: PKP S.A., PKP Intercity, PKP Cargo, PKP Energetyka, PKP LHS, PKP Informatyka, TK Telekom oraz SKM Trójmiasto.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PLK modernizuje wewnętrzną infrastrukturę torową PLK modernizuje wewnętrzną infrastrukturę torową
Następny artykuł Spotkanie ministrów transportu Grupy Wyszehradzkiej Spotkanie ministrów transportu Grupy Wyszehradzkiej