PLK: ponad 110 km linii w Małopolsce utrzymanych w ruchu

PLK: ponad 110 km linii w Małopolsce utrzymanych w ruchu

09 maja 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Jak informują PKP PLK, jedynie dwa odcinki linii kolejowych w Małopolsce zostaną czasowo wyłączone z eksploatacji. Pozostałe cztery, liczące łącznie ponad 110 kilometrów, będą nadal dostępne dla przewoźników pasażerskich i towarowych. 

Fot. Kuba Batorowicz

Perspektywy przewozów kolejowych w Małopolsce były tematem dyskusji w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Krakowie.

W połowie lutego zarządca infrastruktury zaprezentował plany optymalizacji sieci kolejowej, w których zaproponowano czasowe wyłączenie z eksploatacji 90 odcinków linii kolejowych o łącznej długości 2 tys. km na terenie całego kraju. Na terenie Małopolski pierwotnie planowano wyłączenie sześciu odcinków liczących ponad 220 kilometrów.

Decyzje w sprawie zawieszania linii poddano dyskusji z udziałem przewoźników, samorządów oraz środowisk gospodarczych. W trakcie rozmów PKP Polskie Linie Kolejowe otrzymały szereg deklaracji natury gospodarczej, zgłoszenia do rocznego rozkładu jazdy oraz nowe obietnice inwestycji samorządowych, których rezultatem ma być zwiększenie ruchu kolejowego. W rezultacie tych zapowiedzi ograniczono pierwotne plany i zdecydowano o utrzymaniu ruchu na 49 odcinkach w całym kraju.

Zebrane w trakcie konsultacji informacje i deklaracje oraz ich ponowna analiza pozwoliły znacznie zmodyfikować wstępne decyzje przygotowywane dla linii na terenie Małopolski. Nadal dostępne będą dla ruchu odcinki: Kalwaria Zebrzydowska – Wadowice (17 km), Wadowice – Bielsko Biała Główna (42 km), Trzebinia – Bolęcin (4 km), Tarnów – Szczucin (49 km). Czasowo wyłączone zostaną jedynie odcinki Sucha Beskidzka – Żywiec oraz Rabka Zdrój – Nowy Sącz, na które przewoźnicy nie zgłaszali zainteresowania.

Optymalizacja sieci ma przynieść oszczędności rzędu kilkudziesięciu milionów złotych rocznie i w ten sposób pozwoli wygenerować dodatkowe nakłady na utrzymanie linii intensywnie eksploatowanych przez przewoźników. Dzięki takim działaniom przychody z udostępniania torów będzie można w pełni wykorzystać na utrzymanie funkcjonujących linii w jak najlepszych stanie technicznym.

Obecnie 90 proc. ruchu kolejowego w Polsce odbywa się po około 12 tys. km linii kolejowych z ponad 19 tys. km zarządzanych przez PLK.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Koleje Mazowieckie fundują uczniom stypendia Koleje Mazowieckie fundują uczniom stypendia
Następny artykuł W Noc Muzeów dworce odkryją swe tajemnice W Noc Muzeów dworce odkryją swe tajemnice