„Pociągiem w Łódzkie” po raz drugi

„Pociągiem w Łódzkie” po raz drugi

PODZIEL SIĘ

W sobotę z dworca Łódź Kaliska w stronę Puszy Bolimowskiej wyruszył drugi już pociąg w ramach projektu „Pociągiem w Łódzkie” zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Fot. lodzkie.pl

Celem imprez z cyklu „Pociągiem w Łódzkie” jest promocja walorów turystycznych regionu wśród jego mieszkańców oraz zmodernizowanych składów EN57.

Chętnych do wyjazdu pociągiem było tak wielu, że zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza wysiadła na stacji Skierniewice–Rawka, druga w odległym kilka kilometrów dalej Radziwiłłowie.

Z Radziwiłłowa uczestnicy doszli do miejscowości Bartniki, która była dla nich wrotami Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Stamtąd do rezerwatu Rawka wiodła blisko 5-kilometrowa trasa leśnym duktem, pozostałością rozległej niegdyś Puszczy Bolimowskiej. Dodatkową atrakcją przyrodniczą było to, że z powodu ostatnich opadów deszczu rzeka wylała, tworząc niezwykłe rozlewiska.

Rawka to najdłuższy rezerwat w Polsce – od źródeł do ujścia liczy 97 km. Jest to jedna z bardzo nielicznych już rzek w Polsce, które zachowały swój naturalny charakter. Dlatego został utworzony specjalny rezerwat, aby linia brzegowa rzeki pozostała nietknięta.
Po spacerze w tak niezwykłych okolicznościach przyrody turyści dotarli do Ośrodka Wypoczynkowego „Sosenka”, położonego w samym sercu lasu, gdzie zaplanowano przerwę. Na miejscu czekały na turystów rozpalone ogniska, nad którym można było usmażyć kiełbaskę.

W pobliżu „Sosenki” znajduje się, cmentarz z I wojny światowej. Druga wojenna nekropolia znajduje się na przeciwległym brzegu rzeki. Przewodnicy przybliżyli uczestnikom wycieczki działania wojenne prowadzone w tym miejscu. Dowiedzieli się oni m.in., że przez prawie pół roku 1915 wzdłuż Rawki przebiegała linia frontu, a w maju 1915 r. Niemcy użyli gazów bojowych przeciw carskiej armii.

Kolejna wojenna pamiątka czekała na uczestników w Budach Grabskich. Na rozdrożu w pobliżu mostu stoi krzyż wykonany z lufy działa przeciwpancernego, postawiony po 1945 r. Ostatnim przystankiem na przyrodniczej ścieżce był rezerwat Ruda Chlebacz. Jest to najmniejszy rezerwat leśny na terenie Parku Krajobrazowego. Obejmuje las łęgowy znajdujący się w obniżeniu terenu, będącego niegdyś starorzeczem Rawki. W Rudzie Chlebacz można natrafić na widłaka wrońca, rzadko występującej w centralnej Polsce rośliny górskiej.

Wycieczka zakończyła się na stacji PKP w Rawce. W sumie do pokonania było ok. 17 km.

Projekt „Pociągiem w Łódzkie” realizowany jest przez województwo łódzkie przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi. Zaplanowanych jest jeszcze 9 wycieczek tego typu do najciekawszych miejsc regionu łódzkiego m.in. do Spalskiego Parku Krajobrazowego i Łowicza. Następna wycieczka zostanie zorganizowana do znanego arboretum w Rogowie.