PKP S.A.: nie naruszono przepisów prawa

PKP S.A.: nie naruszono przepisów prawa

18 czerwca 2013
PODZIEL SIĘ

Spółka PKP S.A. oświadcza, że informacje przytaczane przez portal Wirtualna Polska w artykule „Afera na najwyższych szczeblach w PKP” są nieprawdziwe.

PKP S.A.: nie naruszono przepisów prawa
Fot. Rafał Wilgusiak

Chodzi o artykuł opisujący okoliczności zasiadania Jakuba Karnowskiego i Piotra Ciżkowicza w radach nadzorczych spółek Grupy PKP. PKP S.A. dysponuje opinią prawną, potwierdzającą w pełni legalność zasiadania obu członków zarządu PKP S.A. w radach nadzorczych TK Telekom i PKP Cargo.

Nieprawdą jest, jak sugeruje portal Wirtualna Polska, że pełnienie funkcji szefów dwóch rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa w odniesieniu do sytuacji Jakuba Karnowskiego i Piotra Ciżkowicza jest działaniem niezgodnym z prawem, a dokładnie z tzw. Ustawą Kominową.

Tzw. Ustawa Kominowa jednoznacznie precyzuje sytuację, w której zapis o niemożności pełnienia funkcji szefa rad nadzorczych w więcej niż jednej spółce Skarbu Państwa nie ma zastosowania.
- Z art. 3 ust. 2 Ustawy Kominowej wynika jednoznacznie, iż nie ma ona zastosowania m.in. w stosunku do osób, które zawarły ze spółką umowę o świadczeniu usług w zakresie zarządzania (tzw. kontrakt menedżerski) oraz na własny koszt ubezpieczyły się od odpowiedzialności cywilnej w związku z zarządzaniem. Skoro zatem w stosunku do ww. osób Ustawa Kominowa nie znajduje w ogóle zastosowania (tj. nie stosuje się jej przepisów w całości), tym bardziej nie obowiązują w ich przypadku ograniczenia wynikające z art. 4 Ustawy Kominowej. W razie więc posiadania przez Prezesa i Członków Zarządu PKP S.A. kontraktów menedżerskich oraz ubezpieczenia, o którym mowa w art. 3 ust. 2 Ustawy Kominowej, nie obejmuje ich zakaz pełnienia funkcji w radach nadzorczych spółek kapitałowych z większościowym udziałem PKP S.A. – tłumaczy dr Radosław L. Kwaśnicki, radca prawny z Kancelarii RKKW – KWAŚNICKI, WRÓBEL & Partnerzy.

Cały zarząd PKP S.A., który jest zatrudniony na kontraktach menadżerskich, dysponuje takimi polisami wykupionymi na własny koszt.
Dodatkowo autor artykułu błędnie zinterpretował daty rozpoczęcia pełnienia obowiązków przez Jakuba Karnowskiego na stanowisku szefa rad nadzorczych TK Telekom i PKP Cargo. Posłużył się bowiem wpisami do Krajowego Rejestru Sądowego, a wiążące w tym zakresie są daty uchwał Walnych Zgromadzeń. W przypadku PKP Cargo data to 24 maj 2012 roku, a TK Telekom – 14 czerwca 2012 roku.
Domniemanie nielegalności uchwał podjętych przez RN PKP Cargo (abstrahując od faktów przytoczonych powyżej) jest więc całkowicie bezzasadne.

 

Należy także podkreślić, że cały zarząd PKP SA dobrowolnie zrezygnował z wynagrodzenia za zasiadanie w radach nadzorczych spółek Grupy PKP S.A., co jest elementem wprowadzania dobrych praktyk związanych z tzw. ładem korporacyjnym.
Spółka PKP S.A. wystąpi do właściciela portalu z żądaniem sprostowania nieprawdziwych informacji.