Nowy Sącz: jest wykonawca remontu dworca

Nowy Sącz: jest wykonawca remontu dworca

11 lipca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Polskie Koleje Państwowe S.A. wybrały wykonawcę przebudowy dworca kolejowego w Nowym Sączu. Jest nią SKB z Radomska, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu. Przebudowa ma kosztować 8,3 mln zł brutto.

Fot. Mariusz R, Wikimedia

Firma zadeklarowała, że wykona wszystkie przewidziane prace w ciągu 32 tygodni od podpisania umowy. Dworzec powinien zostać wyremontowany jeszcze w pierwszej połowie 2014 roku. W ramach przebudowy dworca kolejowego w Nowy Sączu wyremontowany ma być budynek i plac przydworcowy wraz z niezbędną infrastrukturą.

Plany przebudowy dworca śledzimy od dawna. W lutym informowaliśmy, że inwestycja opóźnia się przez brak pozwolenia na budowę. W maju PKP S.A. otrzymały w końcu zezwolenie i ogłosiły przetarg na wykonanie prac.

Przebudowa obejmie nie tylko dworzec kolejowy, ale również placu przydworcowy z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Ciągłość funkcjonowania dworca będzie zapewniona w trakcie prowadzenia robót.

Dworzec w Nowym Sączu, wzniesiony w latach 1908-1909, jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków. Zbudowano go w stylu secesyjnym. Wnętrze dworca straciło jednak swój pierwotny charakter podczas przebudowy dokonanej w latach 80. XX wieku. Budynek podzielony jest trzema piętrowymi pawilonami, z których środkowy - stanowiący główne wejście dworcowe - zwieńczony jest łamanym dachem. Elewacja frontowa dworca zdobiona jest sztukaterią. Od strony peronów zachowało się pulpitowe zadaszenie wsparte na ozdobnych, żeliwnych słupach.

Aktualny projekt przebudowy zakłada zmiany w zakresie funkcji poszczególnych pomieszczeń oraz przebudowę, która ma przywrócić historyczną formę wykończenia wnętrz oraz elewacji. Projekt zakłada m.in. usunięcie granitowej posadzki w holu i pozostałych częściach dworca i zastąpienie jej historyczną posadzką ceramiczną w czarno - szaro - czerwone wzory. Jako uzupełnienie wystroju wnętrza hali dworcowej zakłada się umieszczenie na ścianach oryginalnych obrazów Edmunda Ciećkiewicza.

Prace obejmą również wymianę tynków wewnętrznych oraz elementów wystroju, takich jak oświetlenie, system informacji podróżnych czy zabudowa boksów kasowych. Konserwacji zostanie poddana także stolarka okienna.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Przebudują dworzec w Jarosławiu Przebudują dworzec w Jarosławiu
Następny artykuł Koleje Śląskie dostaną EZT-y od Przewozów Regionalnych? Koleje Śląskie dostaną EZT-y od Przewozów Regionalnych?