Szczurobalon kontra Ferrovial

Szczurobalon kontra Ferrovial

25 lipca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziś w Warszawie odbyła się pikieta przeciwko firmie Ferrovial, właścicielowi koncernu BFK, czyli także polskiego Budimeksu. Kolejne pikiety odbędą się w piątek.

Fot. Unite the union

Czterometrowy, nadmuchiwany szczur stanął o godzinie 11 w czwartek w Warszawie przed Urzędem Zamówień Publicznych. Szczurobalon towarzyszył krótkiej pikiecie zorganizowanej z inicjatywy „Unite the union”, największego związku zawodowego w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Unite chce w ten sposób zmusić firmę Ferrovial do zmiany postępowania wobec swoich pracowników.

Ferrovial jest właścicielem polskiego Budimeksu, który dopuścił do upadłości kolejowe Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury, co – według związkowców - zagraża interesom innych, jeszcze istniejących, spółek z którymi PNI współtworzyło konsorcja.

Dwie godziny później szczurobalon wraz z pikietą stanął przed siedzibą firmy energetycznej PGE, o której zamówienia ubiega się Budimex. Przedstawiciele Unite spotkali się z dwojgiem dyrektorów PGE, odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa i rozwoju. Otrzymali od nich zapewnienie, że związkowa petycja zostanie przeanalizowana.

Z polskiej strony w pikietach wzięli udział m.in. Jan Piechel i Jan Przywoźny, wiceprzewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP oraz Henryk Grymel, szef Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ Solidarność.

Przedstawiciele federacji Unite przybyli do Polski, aby nagłośnić sprawę zwolnienia 28 pracowników BFK z powodu ich przynależności związkowej, co w praktyce oznacza wilczy bilet dla innych pracodawców. Zdaniem przedstawicieli Unite są dowody na to, ze zwolnieni związkowcy zwracali pracodawcy uwagę na problemy w dziedzinie BHP. Ponadto przedstawicielowi związkowemu zabroniono wstępu na teren budowy, po tym, jak wyraził zaniepokojenie niebezpiecznym okablowaniem w tunelach.

W przedstawianych petycjach Unite prosi wszystkie instytucje i osoby, które mają związek ze wspomnianą firmą, aby domagały się od niej zaprzestania szykanowania pracowników i przywrócenia do pracy zwolnionego związkowca Franka Morrisa.

Kolejne pikiety z udziałem Brytyjczyków z Unite the union zaplanowano na piątek m.in. przed siedzibami GDDKiA, Budimeksu, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.