Artystyczne letnisko pod parą

Artystyczne letnisko pod parą

15 września 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

„Stoi na stacji lokomotywa…” I to nie byle jaka! W sobotę (14 września) na stację Warszawa Gdańska wjechał ponad 100 – letni parowóz z zabytkowymi wagonami, aby zabrać i dużych, i mniejszych pasażerów do Międzylesia i Falenicy na prawdziwą ucztę kulturalną w ramach II edycji „Letniska z Artystami.”

Fot. Aleksandra Rudzińska - Rdzanek

Najstarszy w Polsce czynny parowóz Ol12-7 (wyprodukowany w 1912 r.) został użyczony specjalnie na tą okazję przez skansen taboru kolejowego w Chabówce. Wykorzystanie parowozu, zarówno w I, jak i II edycji Letniska, do promowania wydarzeń artystycznych jest pomysłem Andrzeja Rukowicza, architekta, animatora wydarzeń kulturalnych, autora projektu pt. „Fabryka Marzeń”, realizowanego w przestrzeni starych fabrycznych hal w Międzylesiu.

W trakcie przejazdu z Warszawy Gdańskiej do Falenicy zabytkowy pociąg zatrzymywał się na stacjach w Wawrze i Międzylesiu, gdzie po peronach hasali tzw. przeszkadzacze, czyli aktorzy w kostiumach z lat 20- tych i 30 –tych XX wieku, którym, niby przypadkiem, a to wypadły ubrania z walizki, a to głowa zaklinowała się w oknie. Na peronach pasażerom przygrywała prawdziwa mini orkiestra, a w Międzylesiu do vip- owskiego wagonu wsiadła sama prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz.

Po przyjeździe do Falenicy parowóz wydał ostatnie tchnienie przed odpoczynkiem, po którym miał nastąpić odjazd do Międzylesia, gdzie czekały pasażerów rozmaite przedstawienia artystyczne (spektakle, wystawy, koncerty) oraz edukacyjne (warsztaty, panel literacki, gry), konkursy, a nawet gra detektywistyczna.

Zapraszamy na relację zdjęciową z przejazdu zabytkowego pociągu z Warszawy Gdańskiej do Falenicy:

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł APS Energia: pierwsze kontrakty dla producenta trakcji jezdnej APS Energia: pierwsze kontrakty dla producenta trakcji jezdnej
Następny artykuł Spory zbiorowe ze związkowcami w PKP zakończone Spory zbiorowe ze związkowcami w PKP zakończone