Geoplan na Targach Innowacji w Radomiu

Geoplan na Targach Innowacji w Radomiu

25 września 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

O tym, że projekty badawczo-rozwojowe (B+R) stanowią idealną drogę do intensyfikacji działań i wdrożenia innowacji, wiedzą już setki firm w Polsce. W ramach ogólnopolskiego projektu informacyjno-promocyjnego „B+R to przyszłość” promowane są inicjatywy wspierające transfer wiedzy ze sfery nauki do biznesu.

Fot. Geoplan

19 września w Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu odbyły się Sektorowe Targi Innowacji. W gronie 30 innowacyjnych firm z całego kraju, przedstawiających najnowsze i najciekawsze rozwiązania technologiczne, procesowe i organizacyjne, znalazł się Geoplan, jedno z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw geodezyjnych w Polsce i Europie.

Firma ze Zgierza ma na koncie wiele prestiżowych realizacji, m.in. geodezyjną obsługę budów odcinków autostrad i dróg ekspresowych oraz remontów linii kolejowych nr 4 i 540 (Łódź Widzew – Łódź Chojny). Aktualnie firma pracuje m.in. przy rewitalizacji linii kolejowej nr 1 (Koluszki – Częstochowa). Może się także pochwalić nominacją do nagrody w konkursie „Lider Nowoczesnych Technologii” organizowanym przez Instytut Nowych Technologii. Legitymuje się certyfikatem Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z wymaganiami normy ISO 9001:2000, a w 2009 r. dostosowała wdrożony system do wymagań normy PN-EN ISO 9001:2009.

Zgierska firma jest przykładem, że B+R we współpracy z jednostkami badawczymi jest drogą do dynamicznego rozwoju. Do tej pory Geoplan współpracował m.in. z Wydziałem Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Badania przeprowadzone przez uczelnię pozwoliły Geoplanowi efektywniej wykorzystywać posiadany sprzęt i oprogramowanie, wprowadzić do oferty nowe, unikalne na rynku usługi oraz zainwestować w rozwój i edukację swoich pracowników.

- Jako innowacyjna firma, korzystamy z najnowszych dostępnych na rynku urządzeń pomiarowych. Często testujemy je jako pierwsi w Polsce. – mówi Łukasz Lewandowski, dyrektor Geoplanu. Geodeci ze Zgierza współpracują m.in. z firmą Geotronics, również obecną na targach, która jest liderem innowacji sprzętowej w geodezji. Wspomniane urządzenia i oprogramowanie pozwala pracownikom firmy działać szybciej i dokładniej, niż przy użyciu standardowego sprzętu wciąż powszechnie wykorzystywanego w obsłudze geodezyjnej inwestycji.

Przykład Geoplanu pokazuje, że gałąź B+R jest obecnie jednym z ważniejszych motorów napędowych gospodarki, ułatwiającym aktywną współpracę świata nauki i biznesu z korzyścią nie tylko dla nich samych, ale pośrednio dla wszystkich korzystających z inwestycji. W przypadku Geoplanu to właśnie programy badawczo-rozwojowe przyczyniły się pośrednio do budowy kilkuset kilometrów autostrady i dróg ekspresowych czy remontów linii kolejowych. Podczas modernizacji Centralnej magistrali Kolejowej Geoplan jako pierwszy w Polsce wykonał komercyjną pracę związaną z obsługą nowoczesnych, skomputeryzowanych podbijarek na dużą skalę. W kwietniu geodeci z Geoplanu pojawili się na odcinku autostrady A1 Brzezie-Kowal, gdzie m.in. dokonali nalotów bezzałogową platformą fotografującą Gatewing X100.