Bydgoskie Laboratorium Prowadzenia Ruchu Pociągów

Bydgoskie Laboratorium Prowadzenia Ruchu Pociągów

10 listopada 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Laboratorium Prowadzenia Ruchu Pociągów powstało w lipcu 1981 r. Na makiecie wielkości 7,5 na 3,5 metra zbudowano m.in.: pięć stacji, tory szlakowe wyposażone w urządzenia półsamoczynnej i samoczynnej blokady liniowej, posterunek stwierdzenia końca pociągu, posterunek odstępowy i lokomotywownię z obrotnicą. 

Fot. Przewozy Regionalne

Znajduje się na niej też górka rozrządowa z grupą torów odjazdowo-przyjazdowych, posterunek dróżnika przejazdowego czy estakada do rozładunku wagonów samorozładowczych.

Pociągi na makiecie prowadzone są zgodnie z rzeczywistymi przepisami ruchu i sygnalizacji, obowiązującymi na prawdziwej kolei. Układ torowy wyposażony jest w urządzenia sterowania ruchem: utwierdzenie drogi przebiegu czy kontrolę niezajętości torów.
Na makiecie zobaczyć można różnorodny tabor: wagony pasażerskie, towarowe, lokomotywy parowe, spali-nowe, elektryczne oraz autobusy szynowe.

Dawniej na makiecie przeprowadzano szkolenia uczniów z nieistniejącego już technikum kolejowego oraz zasadniczej szkoły zawodowej w Bydgoszczy. Uczniowie poznawali zasady prowadzenia ruchu pociągów, m.in.: manewrowania, formowania składów, zmiany kierunku jazdy, zmiany lokomotywy.

Dziś makieta jest stałym punktem programu wszystkich imprez o charakterze kolejowym organizowanych na terenie Kujawsko-Pomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Bydgoszczy oraz miejscem chętnie odwiedzanym przez dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół.

Każdy może zobaczyć makietę i pokierować na niej ruchem pociągów – wystarczy skontaktować się z opiekunem makiety Marianem Siedleckim, tel. 501 596 719 lub mailowo: marian.siedlecki@p-r.com.pl

Z wizytą do Laboratorium można udać się też wirtualnie, odwiedzając serwis YouTube.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Strony internetowe UTK bez barier Strony internetowe UTK bez barier
Następny artykuł Pociąg szansą na rozwój gminy Sokoły Pociąg szansą na rozwój gminy Sokoły