Mistrzostwa kolejarzy w badmintonie

Mistrzostwa kolejarzy w badmintonie

23 kwietnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Zawodnicy z IZ Szczecin okazali się bezkonkurencyjni podczas XLVII Mistrzostw Polski Kolejarzy w Badmintonie w Wolsztynie. Po koronę mistrzów Polski kolejarzy sięgnęli z dużą przewagą nad drużyną CT Poznań, która zdobyła 2. miejsce na podium.

Fot. Lech Sipko

W zawodach wystartowało 50 zawodników w grach indywidualnych, 10 par w deblach i 4 pary w mikstach. Zmagania toczyły się na 4 kortach w 3 kategoriach wiekowych kobiet i 4 mężczyzn (M1 i K1: 14-35 lat, M2 i K2: 36-45 lat, M3 i K3: 46 55 lat, M4 – powyżej 55 lat; do K4 nie było zgłoszeń). Grano do 2 wygranych setów, do 15 punktów lotkami firmy Yonex.

Każdy z zawodników mógł wystąpić w 2 z 3 rodzajów rywalizacji: grze pojedynczej, deblu lub mikście. W deblach i mikstach zmagali się zawodnicy reprezentujące różne zakłady pracy, a zdobyte przez nich punkty zakłady otrzymały po połowie. Regulamin turnieju zezwalał starszym zawodnikom (np. z kategorii M4) na grę w kategoriach "młodszych".

Najliczniejszą, bo 20-osobową ekipę desygnował do wszystkich kategorii wiekowych kobiet i mężczyzn Zakład Linii Kolejowych ze Szczecina. Kierował nią Andrzej Nowacki, mistrz ds. mechanizacji w ISE Białogard (w kategorii M4 zajął 5. miejsce), który wygrał z zespołem wszystko, co mógł.

Jak wypadli faworyci?

Do najpewniejszych faworytów mistrzostw należał ubiegłoroczny mistrz Janusz Kozioł, kontroler w IZ Szczecin – wszechstronny zawodnik, startujący w różnych dyscyplinach, posiadający bogatą kolekcję pucharów i medali z najcenniejszego kruszcu. Z czystym sumieniem można rzec, że to najjaśniejsza gwiazda sportu pracowniczego ostatniego 20-lecia. Jednak w czasie tegorocznych zmagań badmintonowych multimedaliście nie powiodło się – dwa razy stawał na najniższym stopniu podium. Wygranej spodziewano się również po Jolancie Foltyn, naczelniczce z EZ Dolnośląskiego, która ma w swojej kolekcji 16 tytułów mistrzowskich. Faworytka nie zawiodła i tym razem. W finale pokonała Benignę Kroczak (15:5, 15:5). Co więcej drugie złoto dorzuciła w mikście. Twardość, nieustępliwość, rzetelność – to cechy charakteryzujące mistrzynię.

Gromkie brawa za walkę

Wśród najmłodszych dominowała dwukrotna mistrzyni Polski Marta Wójcik, córka naczelnika sekcji ds. eksploatacyjnych w PKP Cargo w Częstochowie, studentka z Uniwersytetu Opolskiego. W finale łatwo ograła Olgę Ampułę 2:0 (15:5, 15:6).

Najbardziej emocjonalne i zacięte pojedynki stoczyli zawodnicy w kategoriach M1 i M3. 22-latek Filip Graś, student Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile w pięknym stylu pokonał (15:8, 15:6) w finale Łukasza Miękusa, dyżurnego ruchu z Koszalina. Z kolei w kategorii M3 dużą niespodziankę sprawił Korneliusz Koptoń, specjalista elektromonter w EZ Śląski, który w 2 setach pokonał Janusza Kozioła (15:4, 15:9). Oba pojedynki nagrodzono gromkimi brawami.

Z tarczą wracała do domu sportowa rodzina Grasiów. I tak: Mariusz Graś (46 l.), naczelnik sekcji eksploatacji ISE w Krzyżu zdobył 2 srebrne medale, jego żona Beata Graś wywalczyła złoty i srebrny krążek, Tomasz Graś (brat Mariusza Grasia), zawiadowca ds. automatyki ISE w Krzyżu i Filip Graś złoty medal.

Debel i mikst

Po zakończeniu gier indywidualnych na korty wyszły pary deblowe. W najciekawszym pojedynku Jolanta Foltyn i Wojciech Rosada pokonali po dramatycznym meczu Beatę i Mariusza Grasiów. Pomimo zaciętych meczów i dużych emocji turniej przebiegał w miłej, sportowej atmosferze. Sędzią głównym zawodów był Maciej Kowalik. Nagrodę fair play przyznano Marcie Wójcik. Nagrody wręczyli: Paweł Gmerek, dyrektor ds. sportu w wolsztyńskim urzędzie miejskim i kolejowi działacze – Elżbieta Czerwińska, Andrzej Ampuła i Leszek Mielcarek.

Organizatorzy szczególnie serdecznie dziękowali sponsorom – Zakładom Mięsnym Sobkowiak i burmistrzowi Wolsztyna.

Zawody rozegrano 5 kwietnia 2014 r. w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wolsztynie.

Wyniki gier indywidualnych:

Kobiety

K1: 1. Marta Wójcik (CT Śląski), 2. Olga Ampuła (CT Wielkopolski), 3. Anna Dąbro (IZ Szczecin).

K2: 1. Beata Graś (IZ Zielona Góra), 2. Joanna Malinowska (IZ Szczecin), 3. Małgorzata Groszczyńska (IZ Szczecin).

K3: 1. Jolanta Foltyn (EZ Dolnośląski), 2. Benigna Kroczak (IZ Szczecin), 3. Bożena Królasik (IZ Szczecin).

Mężczyźni

M1: 1. Filip Graś (IZ Zielona Góra), 2. Łukasz Miękus (IZ Szczecin), 3. Marcin Galikowski (CT Wlkp.).

M2: 1. Sławomir Wacarz (IC Kraków), 2. Wojciech Laskowski (IZ Zielona G.), 3. Mirosław Forszpaniak  (CT Wlkp.).

M3: 1. Korneliusz Koptoń (EZ Śląski), 2. Mariusz Graś (IZ Zielona Góra.), 3. Janusz Kozioł (IZ Szczecin).

M4: 1. Wojciech Rosada (CT Wlkp.), 2. Kazimierz Szczurowski  (IR Warszawa), 3. Jerzy Matusiak (IZ  Szczecin).

Klasyfikacja końcowa drużyn:

  1. IZ Szczecin – 35 pkt.
  2. CT Poznań – 32 pkt.
  3. IZ Zielona Góra – 29 pkt.

dalsze miejsca: 4. EZ Katowice, 5. CT Śląski, 6. EZ Wrocław, 7. IR Warszawa, 8. IC Kraków.