Gdańsk Wrzeszcz nabiera nowego wyglądu

Gdańsk Wrzeszcz nabiera nowego wyglądu

06 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dogodny dostęp do peronów, większy komfort oczekiwania na pociąg oraz funkcjonalne przejścia podziemne – takie będą efekty ostatniego etapu modernizacji magistrali kolejowej łączącej Warszawę z Gdynią, czyli przebudowy stacji Gdańsk Wrzeszcz. Inwestycja właśnie wkracza w kluczową fazę. Rozpoczęła się budowa nowego peronu, który będzie też przystankiem dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Fot. PKP PLK

Pierwsze elementy peronu trzeciego na stacji Gdańsk Wrzeszcz, przy którym zatrzymają się pociągi dalekobieżne oraz składy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej widoczne są już gołym okiem. – Wylano już fundamenty pod krawędzie peronowe. Front robót jest rozciągnięty na całej długości stacji. W ramach inwestycji przebudowywany jest również układ torów – informuje Ireneusz Krzywicki, kierownik kontraktu z PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dwa nowe perony

Budowa nowego peronu o charakterze wyspowym (umiejscowionego pomiędzy dwoma torami) ma zostać zakończona w październiku. Wówczas na czas przebudowy wyłączony zostanie z użytkowania peron dalekobieżny. W efekcie inwestycji, która potrwa do maja 2015 r., oba perony zostaną podwyższone i wyposażone w nowe elementy tzw. małej architektury, czyli wiaty, ławki oraz oświetlenie. Wizualnie będą dostosowane do infrastruktury PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, w tym do zmodernizowanego w ubiegłym roku peronu. Co ważne, zastosowany przez wykonawcę sposób przebudowy peronów zakłada maksymalne ograniczenie utrudnień dla pasażerów, które są nieuniknione przy bardzo szerokim zakresie inwestycji.

Funkcjonalne przejścia pod peronami

W ramach prac na stacji Gdańsk Wrzeszcz przebudowane zostaną także dwa przejścia podziemne: tunel łączący budynek dworca z peronami dalekobieżnym i SKM oraz korytarz łączący część wschodnią i zachodnią Wrzeszcza. Oba zyskają dodatkowe wyjścia na perony. Będą  wyposażone w windy ułatwiające dostęp osobom z ograniczoną możliwością poruszania się, podróżnym z cięższym bagażem czy opiekunom z dziećmi w wózkach. Tunele zyskają elewację z matowych płyt kamiennych, takich samych jakie zastosowała w swoich częściach przejść podziemnych PKP SKM. – Elementy stacji będą tworzyć jednolitą całość z zastosowaniem wysokiej jakości materiałów min: naturalnego kamienia, szkła i wysokiej jakości stali – podkreśla Ireneusz Krzywicki.

Ostatni etap modernizacji magistrali ze stolicy do Gdyni

Przebudowa stacji Gdańsk Wrzeszcz jest ostatnim zadaniem realizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe w Trójmieście związanym z modernizacją magistrali z Warszawy do Gdyni. Od lutego pociągi korzystają już ze zmodernizowanych torów na całym odcinku od Pruszcza Gdańskiego do Gdyni Chyloni.  W ramach tego przedsięwzięcia tylko na terenie Trójmiasta zmodernizowano 14 peronów, 15 przejść podziemnych oraz prawie 100 km torów. Koszt modernizacji stacji Gdańsk Wrzeszcz to ok. 150 mln zł brutto.