Tomasz Zaboklicki laureatem biznesowego Oskara

Tomasz Zaboklicki laureatem biznesowego Oskara

16 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wręczono „biznesowe Oscary”, czyli Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, przyznawanej najlepszym polskim przedsiębiorcom.

Fot. Biuro Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

15 maja, podczas gali z udziałem ponad 400 przedstawicieli świata biznesu, kultury, nauki i administracji wręczono nagrody w trzech kategoriach: Sukces, Wizja i Innowacja oraz Działalność Społeczna. Proces selekcji zwycięzców trwał 6 miesięcy, uczestniczyło w nim prawie 700 instytucji nominujących z całego kraju, a następnie 21 osobowa Kapituła Nagrody. Zwycięzcy poza pamiątkową statuetką otrzymali też po 100 tys. zł.

Tomasz Zaboklicki, prezes Pesa Bydgoszcz został laureatem nagrody w kategorii „Sukces”.

– Za nami 25 lat wolnego rynku i 10 lat Polski w Unii Europejskiej, czyli lata trudnych, ale potrzebnych reform. Nie spoczywajmy na laurach – na kolejne 25 lat potrzebujemy doskonałych wzorców do naśladowania w dziedzinie rozwoju biznesu, innowacyjności oraz wspierania potrzebujących. Musimy opowiadać historie ludzi sukcesu, takich jak Zwycięzcy Nagród Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, aby inspirować ich następców – powiedział Dariusz Mioduski, przewodniczący Kapituły Nagrody.

Uzasadnienie wyboru:
Tomasz Zaboklicki, prezes PESA Bydgoszcz, firmy zatrudniającej 4 tys. osób, a produkującej oraz remontującej nowoczesne pojazdy szynowe dla klientów z kraju i Europy.

W ciągu 20 lat z pozycji szeregowego pracownika przeszedł drogę do funkcji prezesa i stanowiska dyrektora generalnego swojej firmy. W międzyczasie razem z kolegami z zarządu założył spółkę menedżerską, która odkupiła udziały swojego pracodawcy za kredyt udzielony pod zastaw prywatnego majątku. Tym samym uratował polską firmę o ponad 160-letniej tradycji od marginalizacji i likwidacji.
Ostatnio doprowadził firmę do zawarcia nie tylko największego kontraktu w jej historii, ale także największego kontraktu polskiego przemysłu w ostatnich latach, o łącznej wartości 5 mld zł.

Jest uznawany za głównego twórcę rynkowego sukcesu firmy, która przeszła jeden z najbardziej udanych procesów przekształceń w polskiej gospodarce: od państwowych zakładów naprawczych, do znanej w całej Europie spółki która dziś zatrudnia 4 tys. osób i pośrednio daje pracę 80 tys. osób pracujących w ekosystemie dostawców firmy.

Jego pasją są sztuki walki, z których czerpie wartości dla swojej działalności biznesowej – potrzebę szlachetnej rywalizacji, podejmowania najtrudniejszych wyzwań, samodoskonalenia i żelaznego egzekwowania jakości wykonanej pracy. Wartości, w które wierzy, naucza młodzież jako instruktor karate w Pałacu Młodzieży.