Regulacje Wzrost kontroli UTK związanych z bezpieczeństwem

Wzrost kontroli UTK związanych z bezpieczeństwem

02 września 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Jazdy inspekcyjne, kontrola Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem, nadzór nad stanem technicznym oraz utrzymaniem urządzeń i pojazdów kolejowych - to tylko niektóre aspekty działalności Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w pierwszym półroczu 2014 r.

Wzrost kontroli UTK związanych z bezpieczeństwem
Fot. Rafał Wilgusiak

Prezes UTK realizował przede wszystkim kontrole związane z bezpieczeństwem ruchu kolejowego. Liczba przeprowadzonych działań nadzorczych wyniosła 1378 (jako nadzorcze należy rozumieć działanie kontrolne o różnej pracochłonności – np. jazda inspekcyjna w pojeździe kolejowym oraz wieloaspektowa kontrola wdrożenia Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem). W ich wyniku wydano 492 decyzje administracyjne, dotyczące m.in. naruszenia warunków technicznych i organizacyjnych zapewniających bezpieczne prowadzenie ruchu, prowadzenie działalności bez wymaganych dokumentów, naruszeń Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem oraz ograniczeń eksploatacyjnych pojazdów.

Zrealizowano łącznie 50 kontroli (wzrost o 60 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2013 r.) dotyczących Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem (SMS).

Do Prezesa UTK wpłynęło 141 zgłoszeń związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego, w wyniku których przeprowadzono 112  kontroli. Jest to efekt uruchomionej przez Prezesa UTK platformy zgłaszania nieprawidłowości w ruchu kolejowym.

Dzięki działaniom kontrolnym i administracyjnym  UTK, w kilkudziesięciu przypadkach PKP PLK podejmowały działania eliminujące przypadki nieuzasadnionego długotrwałego stosowania tzw. sygnałów zastępczych. Prezes UTK przeprowadził też wiele kontroli przejazdów kolejowych.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2014 roku do Prezesa UTK wpłynęło ponad  2000 nowych wniosków dotyczących bezpieczeństwa transportu kolejowego. W tej liczbie, w dziedzinie certyfikacji (certyfikaty i autoryzacje bezpieczeństwa i certyfikaty ECM), wydawania świadectw bezpieczeństwa, licencji dla maszynistów oraz decyzji dotyczących rejestracji pojazdów kolejowych, a także zatwierdzania dokumentacji systemu utrzymania i przepisów wewnętrznych, zrealizowanych zostało łącznie 2077 spraw.

W obszarze wprowadzania wyrobów do eksploatacji, w odniesieniu do pojazdów kolejowych, wydano 243 zezwolenia (wzrost o 323 proc. w stosunku do I półrocza 2013 r.) oraz zrealizowano 95 spraw w zakresie świadectw dopuszczenia do eksploatacji. Ponadto, zrealizowanych zostało 251 spraw dotyczących budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego.

Istotny wzrost liczby wniosków nastąpił w odniesieniu do licencjonowania maszynistów i zatwierdzania przepisów i regulacji wewnętrznych. W przypadku obydwu tych procesów liczba wniosków, które wpłynęły do końca czerwca 2014 r. przekroczyła całkowitą liczbę wniosków skierowanych do Prezesa UTK w całym ubiegłym roku.

Ponadto, podjęto współpracę z PKP PLK w celu uporządkowania procesu inwestycyjnego, co umożliwi sprawną realizację około pół tysiąca spodziewanych wniosków związanych z realizacją inwestycji kolejowych, których terminowe rozpatrzenie przez Prezesa UTK będzie miało istotny wpływ na rozliczenie środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.

Więcej na temat działań UTK znajduje się na stronie internetowej Urzędu.