Wielka Brytania: nowe spalinowe pociągi od Hitachi

Wielka Brytania: nowe spalinowe pociągi od Hitachi

14 września 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Pierwszy z trzech pociągów dalekobieżnych Class 800 zamówionych w ramach Programu Intercity Express rządowego departamentu transportu Zjednoczonego Królestwa rozpoczął testy dynamiczne w fabryce Hitachi w japońskim Kasado.

Fot. Holger Weinandt, Wikimedia

Przyjazd do Wielkiej Brytanii pierwszego z trzech zestawów spodziewany jest  na początku przyszłego roku. Będzie mógł wtedy wziąć udział w testach na głównej linii East Coast. Hitachi wciąż rozważa z zamawiającym możliwość wykorzystania do tego celu toru testowego Old Dalby.

Spalinowy zespół trakcyjny Class 800 jest rozwinięciem pociągów Class 395 obsługiwanych przez przewoźnika Southeastern, które kursują na linii High Speed ​​1 (z Londynu w kierunku Eurotunelu). Pojazdy zostały zaprojektowane bez możliwości rozwoju obsługi składu do jazdy bez maszynisty.

Charakterystyczną cechą pociągów będzie różnica w wysokości podłogi między członami silnikowymi, a tymi bez silników. Z tego względu pasażerowie przemieszczający się po składzie będą musieli pokonywać różnicę poziomów. Pociąg ma być produkowany w dwóch wersjach dziewięcioczłonowej i pięcioczłonowej.