Transport miejski Pracownicy Metra Warszawskiego mają nowe mundury

Pracownicy Metra Warszawskiego mają nowe mundury

07 listopada 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W tegorocznych badaniach opinii pasażerów 83 proc. osób dobrze oceniło widoczność pracowników metra. Metro Warszawskie nie poprzestaje jednak na takim wyniku. Pracownicy chcą być bliżej pasażerów i być jeszcze lepiej widoczni. Z tego powodu wprowadzone zostało nowe umundurowanie.

Fot. Leonard Karpiłowski, UM Warszawa

Historia mundurów

Pierwsza koncepcja dotycząca wyglądu mundurów dla dyżurnych i maszynistów metra pojawiła się w 1988 roku, jako jeden z dokumentów projektowych firmy Metroprojekt, odpowiedzialnej w tym czasie za wystrój architektoniczny stacji I linii metra. Sporządzenie projektów zlecono w 1990 roku Modzie Polskiej, a następnie w 1993 roku zatwierdzono opracowane przez nią wzory. Od uruchomienia warszawskiego metra w 1995 roku, zaprojektowane wzory mundurów nadal są użytkowane, zmieniając się jedynie w detalach (rozstaw klap, stebnówki i lamówki). Ostatnia zmiana w umundurowaniu miała miejsce w styczniu 2014 i dotyczyła rozszerzenia oznakowania pracowników o dodatkowe naszywki i poprawiające ich widoczność.

Dlaczego zmiana?

Mundury zaprojektowane zostały w końcu lat 80-tych, dlatego użyte w nich materiały oraz rozwiązania nie do końca odpowiadają już obecnym potrzebom. Pracownicy metra zgłaszali, że tkanina jest mało przewiewna, jej jakość oraz funkcjonalność odbiega od wymagań stawianym współczesnym ubraniom wyjściowym dla personelu.

Przez dłuższy czas zbierane były uwagi oraz postulaty pracowników. Następnie rozpoczęły się poszukiwania solidnej, polskiej marki, która spełniłaby stawiane oczekiwania. Ostatecznie zaprojektowanie mundurów powierzono Joannie Klimas, projektantce i właścicielce Domu Mody Klimas SA.

Cechy nowych mundurów:

Nowe mundury przeznaczone są dla dyżurnych stacji oraz maszynistów pociągów. Uszyte są w wersjach dla kobiet oraz dla mężczyzn pracujących na tych stanowiskach. Uwzględniają też dwa okresy: zimowy – chroniący ciało przed niskimi temperaturami oraz letni – który jest lekki i przewiewny, zapewniając komfort pracy nawet w czasie upałów.

Nowe mundury zapewniają pracownikom metra wszystkie niezbędne elementy stroju. Są wśród nich nawet nakrycia głowy, płaszcze i krawaty. Dodatkowo, kobiety mają do dyspozycji zarówno spódnice, jak i spodnie. Mundury mają widoczne oznakowanie pozwalające łatwo rozpoznać pracownika metra. Są również trwałe i dostosowane do warunków pracy pod kątem parametrów technicznych. Nowy mundur zapewnia możliwie duży komfort użytkowania, dostosowanie do specyfiki służby – łączy funkcję reprezentacyjną i użytkową. Jest wygodny i funkcjonalny, a jednocześnie elegancki i kojarzący się z firmą nowoczesny wygląd. Wygoda i funkcjonalność podnosi komfort pracy.

Mundury mają elementy zwiększające widoczność pracowników metra, co ułatwi kontakt z pasażerami.

Fot. Leonard Karpiłowski, UM Warszawa