Gdzie jest mój pociąg - można sprawdzić w internecie

Gdzie jest mój pociąg - można sprawdzić w internecie

26 maja 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Informacja, co w czasie rzeczywistym dzieje się z 4 tys. pociągów jeżdżących po Polsce udostępniono w specjalnym serwisie PKP PLK. Za dwa tygodnie dostępna będzie także aplikacja na urządzenia mobilne.

Gdzie jest mój pociąg - można sprawdzić w internecie
Fot. Google Maps

W serwisie http://rozklad.plk-sa.pl/WyszukiwaniePolaczen, prowadzonym przez PKP Polskie Linie Kolejowe można już sprawdzać, co w danej chwili dzieje się ze wszystkimi pociągami w Polsce.

Na podstawie danych z odbiorników GPS, urządzeń systemu sterowania ruchem (srk) oraz informacji od dyżurnych ruchu system pokazuje nie tylko pozycję pociągów na mapie i zaznacza przebytą trasę, ale też informuje o ewentualnych opóźnieniach i utrudnieniach oraz wprowadzeniu komunikacji zastępczej.

Bernadeta Woroch, dyrektor projektu w Biurze Informatyki PKP PLK powiedziała, że dodatkowe możliwości wprowadzono od 16 maja, ale udogodnienie to traktowane jest jako wersja testowa. – Wciąż czekamy na uwagi i sugestie pasażerów – dodała.

Dyrektor Woroch powiedziała, że koszty wspomnianego usprawnienia są trudne do oszacowania, bo wszystko zrobiono własnymi siłami informatyków PKP PLK, kupując tylko niezbędne narzędzia i licencje programistyczne. Dodała, że w warstwie graficznej mapy pochodzą od firmy Google, jednak wszelkie opisy generowane są z własnej bazy danych.

Informacje zawarte na stronie mają być dostępne także w wersji serwisu dostosowanego do urządzeń mobilnych (telefony komórkowe, tablety). Aplikacja o nazwie Rozkład Jazdy na urządzenia mobilne dostępna jest od grudnia 2013 r., ale nie uwzględnia na razie najnowszych funkcji.

Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP PLK nie wyklucza, że w przyszłości z serwisu będzie bezpośrednie przekierowanie umożliwiające zakup biletu na konkretny pociąg danego przewoźnika.

– Korzystając z naszych danych planowanie podróży przez pasażerów będzie łatwiejsze, a w sytuacjach niecodziennych dostęp do informacji w czasie rzeczywistym pozwoli im szybciej podejmować decyzje – dodał prezes Pawłowski.

Dodał, że PKP PLK od 2012 roku rozpoczęła udostępnianie danych od rozkładów plakatowych i wyszukiwania połączeń. Odpowiada też za udostępnianie i aktualizacje rozkładów jazdy na peronach wszystkich stacji i przystanków kolejowych w Polsce. Nowe narzędzie rozszerza możliwości Portalu Pasażera PLK zawierającego wyszukiwarkę połączeń oraz rozkład jazdy.

W Portalu Pasażera nadal dostępne jest wyszukiwanie najlepszego połączenia według wybranych kryteriów. Można wybrać opcje połączenia bezpośredniego lub z przesiadkami, a także zapoznać się z oferowanymi w pociągu usługami, np. czy jest przedział  biznesowy, wagon barowy lub możliwość przewozu rowerów. Po zaplanowaniu wyjazdu użytkownik ma też mieć możliwość sprawdzenia warunków powrotu.