IK z pełnym wachlarzem prerogatyw certyfikacyjnych

IK z pełnym wachlarzem prerogatyw certyfikacyjnych

20 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Instytut Kolejnictwa stał się jedyną w Polsce i pierwszą uznaną przez Polskie Centrum Akredytacji jednostką, kompetentną do prowadzenia procesów oceny zgodności z wszystkimi Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności (TSI) opublikowanymi od 2002 roku do kwietnia 2015 roku włącznie.

Fot. ikolej.pl

16 lipca 2015 r. w siedzibie Polskiego Centrum Akredytacji z rąk p.o. dyrektora PCA Lucyny Olborskiej, dyrektor Instytutu Kolejnictwa Andrzej Żurkowski otrzymał dwa certyfikaty akredytacji dla jednostki certyfikującej:

  • Certyfikat Akredytacji jednostki certyfikującej wyroby Nr AC 128 potwierdzający kompetencje Instytutu Kolejnictwa jako jednostki certyfikującej wyroby, w tym składniki interoperacyjności i interoperacyjne podsystemy kolei,
  • Certyfikat Akredytacji jednostki certyfikującej systemy zarządzania QMS Nr AC 185 potwierdzający kompetencje Instytutu Kolejnictwa jako jednostki certyfikującej systemy zarządzania jakością, w tym systemy zarządzania jakością wykorzystywane podczas produkcji i umieszczania na rynku europejskim składników interoperacyjności i interoperacyjnych podsystemów kolejowych.

Uzyskany przez Instytut zakres akredytacji obejmuje między innymi ocenę zgodności i certyfikację wszystkich składników interoperacyjności i wszystkich podsystemów kolejowych według wszystkich modułów oceny zgodności, zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego 2010/713/WE (UE).

Tym samym Instytut Kolejnictwa stał się jedyną w Polsce i pierwszą uznaną przez PCA jako kompetentna do prowadzenia procesów oceny zgodności WE i weryfikacji WE w tak szerokim, pełnym zakresie. Przyszli klienci mają więc możliwość wyboru sposobu certyfikacji dla produkowanego przez nich dowolnego składnika interoperacyjności i interoperacyjnego podsystemu spośród wszystkich możliwych modułów procedur oceny zgodności i na zgodność z wszystkimi Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności (TSI) opublikowanymi od 2002 roku do kwietnia 2015 roku włącznie.

Podczas spotkania omówiono także potencjalne zagadnienia przyszłej współpracy PCA i IK oraz jej zakres.

W spotkaniu udział wzięli również Marek Pawlik, zastępca dyrektora IK ds. Interoperacyjności Kolei, Wojciech Rzepka, kierownik Ośrodka Jakości i Certyfikacji w Instytucie Kolejnictwa, Krzysztof Woźniak, kierownik Działu Akredytacji Jednostek Certyfikujących i Inspekcyjnych PCA oraz Tadeusz Matras, kierownik Działu Akredytacji Laboratoriów w Polskim Centrum Akredytacji.