Finlandia: strajk kolejarzy w piątek 18 września

Finlandia: strajk kolejarzy w piątek 18 września

16 września 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W piątek 18 września od godziny 6 rano do 18.00 będą strajkować pracownicy kolei w Finlandii. Oznacza to wstrzymanie ruchu pociągów w całym kraju. Dodatkowo w czasie demonstracji związkowej w Helsinach zatrzymany zostanie transport miejski.

Fot. RŻD

Risto Elonen, przewodniczący fińskiego Związku Maszynistów Kolejowy (VML) w wypowiedzi dla portalu helsinkitimes.com stwierdził, że strajk jest wiadomością dla premiera, że związki zawodowe nie zgadzają na jednostronne zmiany w zasadach zatrudnienia.

Manifestacja, zaplanowana przez związki zawodowe, ma się rozpocząć w piątek o 11 rano w Helsinkach i oznacząć ma praktycznie wstrzymanie wszystkie rodzaje transportu publicznego w stolicy Finalndii. Związkowcy mają wziąć udział w demonstracji wykorzystując swój czas wolny od pracy.  Silja Paavola, przewodnicząca fińskiego Związku Pielęgniarek  przyznała, że niektórzy członkowie związku mogą wziąć udział w demonstracji w czasie pracy, ale nie oznacza to zamknięcia placówek służby zdrowia i narażenia pacjentów.

W piątek oprócz zatrzymania pociągów podmiejskich w Finalndii spodziewane jest też wstrzymanie przez cały dzień kursów autobusowych. Taką informację przekazał Marko Piirainen, przewodniczący Związku Pracowników Transportu (AKT) Nie są wykluczone także zakłócenia w ruchu lotniczym, gdyż część pracowników lotnisk to członkowie związków.

Koleje Rosyjskie poinformowały w środę,  że w związku z piątkowym ogólnofińskim strajkiem kolejarzy odwołane zostały kursy trzech szybkich pociągów Allegro na trasie Sankt Petersburg – Helsinki. W tej relacji przejedzie tylko jeden skład Allegro oraz pociąg Lew Tołstoj.