Ostatnia, dziesiąta spalinowa Gama przekazana PKP Intercity

Ostatnia, dziesiąta spalinowa Gama przekazana PKP Intercity

30 października 2015 | Źródło: Pesa
PODZIEL SIĘ

Bydgoska Pesa zgodnie z harmonogramem podpisanej w lipcu 2014 roku umowy, przekazała dziś w Warszawie PKP Intercity ostatnią z dziesięciu zamówionych przez przewoźnika lokomotyw spalinowych Gama.

Fot. Pesa

Lokomotywa 111Db Gama jest normalnotorowym, 4-osiowym pojazdem, który zasila nowoczesny silnik spalinowy o mocy 2400kW. Konstrukcja, parametry techniczne i eksploatacyjne lokomotywy spełniają wymagania odpowiednich norm PN, ISO, IEC, CEN/CENENEC, kart UIC, zaleceń ERRI(ORE) oraz TSI. Przeznaczona jest na wszystkie europejskie rynki, w tym także na rynek polski, ponieważ zastosowane rozwiązania konstrukcyjne uwzględniają specyficzne warunki polskiej infrastruktury kolejowej.

Lokomotywa posiada nowoczesny napęd z jednym przekształtnikiem trakcyjnym chłodzonym cieczą i dwoma falownikami dwupoziomowymi na każdy wózek trakcyjny oddzielnie.

Wyposażona jest w hamulec elektrodynamiczny i oporowy. Przeniesienie siły pociągowej z wózków na pudło odbywa się za pomocą skośnych cięgieł trakcyjnych.

Lokomotywa wywodzi się z wielosystemowej platformy lokomotyw 111E Gama projektowanej w Pesie. W wersji 111Db przeznaczona jest do prowadzenia wszelkich pociągów towarowych i pasażerskich - z szybkimi pociągami ekspresowymi włącznie - z prędkościami do 140-160 km/h.

Kontrakt o wartości ponad 140 mln zł netto obejmował dostawy nie tylko pojazdów, ale też usług ich utrzymania przez ok. 12 lat.