Żorski dworzec kolejowy stał się własnością miasta

Żorski dworzec kolejowy stał się własnością miasta

09 listopada 2015 | Źródło: Urząd Miasta Żory
PODZIEL SIĘ

Po wielu latach starań władze Żor podpisały umowę darowizny z PKP S.A. i przejęły bezpłatnie budynek dworca kolejowego wraz przylegającymi do niego terenami. Dzięki osiągniętemu porozumieniu możliwy będzie remont powstałego pod koniec XIX wieku dworca i jego zagospodarowanie na nowe cele.

Fot. Mariusz Nocny
Miasto bezpłatnie nabyło prawo własności obiektu oraz uzyskało prawo użytkowania wieczystego do otaczającego gruntu aż do 2089 roku. Właścicielem gruntu pozostał Skarb Państwa. Fizyczne przejęcie dworca nastąpi najbliższych tygodni.

Władze miasta obiecują, że chylący się ku upadkowi i nieczynny od kilku lat budynek PKP w Żorach w końcu wypięknieje. Dworzec zachowa przy tym swoją najważniejszą rolę, czyli nadal będzie służył pasażerom podróżującym pociągami. Kluczowym zadaniem będzie modernizacja budynku dworca kolejowego i przystosowanie jego pomieszczeń na cele społeczne.

Planowane główne funkcje zrewitalizowanego obiektu to:

  • Centrum Integracji Społecznej – aktywizacja osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo z terenów rewitalizowanych w oparciu o ścieżkę reintegracji zawodowej, warsztaty szkoleniowe, wsparcie edukacyjne, konsultacje psychologiczne,
  • Świetlica dla matek z małymi dziećmi i babć zaangażowanych w opiekę – międzypokoleniowe i międzyśrodowiskowe miejsce spotkań i wymiany doświadczeń, miejsce wsparcia, doradztwa, edukacji w zakresie wychowania, karmienia i opieki nad dziećmi,
  • Świetlica środowiskowa – miejsce wsparcia, wychowania oraz edukacji dzieci i młodzieży: pomoc w odrabianiu lekcji, organizacja czasu wolnego, zajęcia warsztatowe.

Realizacja postawionych celów ma umożliwić osobom wykluczonym powrót na rynek pracy, a ich rodzinom: włączenie społeczne, rozwój osobisty, a także rozwój talentów.

Rewitalizacja budynku dworca kolejowego będzie flagowym projektem aktualizowanego właśnie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory. Warto wspomnieć, że przyjęcie Lokalnego Programu Rewitalizacji poprzedzone będzie konsultacjami z mieszkańcami rewitalizowanych obszarów, jak i całego miasta.

Żory realizując inwestycję zamierzają ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięcia m.in. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację obszarów zdegradowanych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Trakcja PRKiI walczy o kontrakty kolejowe warte 9,3 mld złotych Trakcja PRKiI walczy o kontrakty kolejowe warte 9,3 mld złotych
Następny artykuł PLK przystosuje 16 obiektów inżynieryjnych na CMK do 200 km/h PLK przystosuje 16 obiektów inżynieryjnych na CMK do 200 km/h