Ministerstwo: warunkowe odbiory pojazdów Pesy uratowały 2 mld zł z funduszy UE

Ministerstwo: warunkowe odbiory pojazdów Pesy uratowały 2 mld zł z funduszy UE

04 stycznia 2016 | Źródło: Ministerstwo Rozwoju
PODZIEL SIĘ

Ponad 1,9 mld zł unijnej dotacji na tabor wyprodukowany przez Pesę Bydgoszcz zostało w pełni wykorzystane – poinformowało Ministerstwo Rozwoju. To efekt wdrażanego przez resort „Programu naprawczego dla funduszy Polityki Spójności 2007-2013”, który zakłada m.in. warunkowe odbiory 70 wyprodukowanych pojazdów, w tym 13 Dartów dla PKP Intercity oraz 57 tramwajów zamówionych przez samorządy kilku miast. Pełny odbiór pojazdu może trwać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni. 

Fot.

Ostatnie sztuki taboru tramwajowego i kolejowego Pesa przekazała kontrahentom 30 grudnia 2015 roku. Chodzi o pojazdy produkowane w ramach zamówień realizowanych w projektach dofinansowywanych z Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. W tej puli znalazło się m.in. 20 pociągów Dart zamówionych przez PKP IC, dla których dotacja z UE to 574 mln zł.

– Jeszcze półtora miesiąca temu kwestia unijnego wsparcia dla siedmiu z dwudziestu realizowanych przez Pesę kontraktów stała pod znakiem zapytania, ze względu na znaczne opóźnienia w dostawach taboru – powiedział Witold Słowik, wiceminister rozwoju.

Według stanu na 16 listopada 2015 roku, z ogólnej liczby 571 sztuk taboru odebranych było 429 (75 proc.). Pozostałe 142 (25 proc.) jednostki były w produkcji. Kluczowe wyzwanie stanowiło przeprowadzenie do końca 2015 roku odbiorów całego taboru. Jego część pozostawała nadal w produkcji, a pełny odbiór pojazdu może trwać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni. 

– Aby uniknąć opóźnień Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych zaproponowało zdeponowanie płatności za wyprodukowane i odebrane warunkowo pojazdy na rachunkach powierniczych – podkreślił wiceminister Słowik.

To swego rodzaju zaliczka na rzecz wykonawcy, traktowana jako wydatek, który może być rozliczony z Komisją Europejską – dodał Paweł Szaciłło, dyrektor CUPT.

W tabeli poniżej znajduje się zestawienie siedmiu kontraktów realizowanych przez Pesę, których realizacja była zagrożona:

W ten sposób, dzięki wypracowanym rozwiązaniom prawnym, a także dzięki pełnemu zaangażowaniu beneficjentów i Pesy Bydgoszcz, udało się zapewnić pełne wykorzystanie 1,93 mld zł dotacji przed 31 grudnia 2015 roku. Wówczas to upłynął przewidziany w unijnym prawie termin kwalifikowalności wydatków dla dofinansowywanych inwestycji z funduszy na lata 2007-2013.