PLK chwali się mniejszą liczbą wypadków na przejazdach kolejowych

PLK chwali się mniejszą liczbą wypadków na przejazdach kolejowych

27 stycznia 2016 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

PKP PLK podsumowały działania na rzecz bezpieczeństwa na kolei. Okazuje się, że rok 2015, podobnie jak 2014 był najbardziej bezpieczny od 10 lat, czyli odkąd zarządca infrastruktury prowadzi dokładne statystyki.

Fot.

W zeszłym roku o 12 proc. zmalała liczba wypadków drogowo-kolejowych. – Wypadki na przejazdach stanowiły w ub. roku ułamek procenta wszystkich wypadków w naszym kraju. Na sieci kolejowej tego typu zdarzenia, wraz z wypadkami spowodowanymi przez pieszych stanowiły zaś 75 proc. wszystkich wypadków. Pozostałe wypadki (25 proc.) to zdarzenia takie jak wykolejenia, i, co warto dodać, od dwóch lat nikt w nich nie ucierpiał – wylicza Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP PLK.

Prowadzone przez PLK w obszarze bezpieczeństwa działania koncentrują się na inwestowaniu w infrastrukturę, ale w równym stopniu nakierowane są na szkolenie kadry odpowiedzialnej za bezpieczeństwo oraz doskonalenie procedur. Tylko w 2015 roku przeprowadzono 120 tys. wewnętrznych kontroli oraz blisko 80 wewnętrznych audytów Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem.

PLK rozbudowuje program szkoleń. W ubiegłym roku przeszkolono ponad 25 tys. osób odpowiedzialnych za bezpieczne prowadzenie pociągów. Za ponad 4 mln zł spółka wybudowała symulator dla dyżurnych ruchu. W ciągu trzech miesięcy blisko 200 osób już przećwiczyło na nim różne sytuacje, które mogą zdarzyć się każdego dnia. Program szkoleń jest cały czas uzupełniany o nowe elementy.

PLK współpracuje z 20 szkołami prowadzącymi kierunki kolejowe, organizuje praktyki oraz funduje stypendia dla uczniów kierunków kolejowych. Dotychczas to wsparcie wyniosło ponad 600 tys. zł.

PLK inwestuje w sprzęt i modernizuje infrastrukturę. W ubiegłym roku wyremontowano ponad 800 km torów, 600 km sieci trakcyjnej, wymieniono 1250 rozjazdów, zmodernizowano 670 przejazdów kolejowo – drogowych i wybudowano 84 wiadukty, którymi zastąpiono przejazdy.

Od 11 lat PLK prowadzą jedną z największych w Europie kampanii społecznych, Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. W jej nowej odsłonie chodzi o promowanie kultury bezpieczeństwa i wyjaśnianie dwóch aspektów: podejmowania skrajnego ryzyka oraz psychologicznych następstw wypadków – skutków brawury, rutyny i pośpiechu.