PLK wyposaża szkolne pracownie dydaktyczne - dla przyszłych kolejarzy

PLK wyposaża szkolne pracownie dydaktyczne - dla przyszłych kolejarzy

15 kwietnia 2016 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Urządzenia sterowania ruchem kolejowym trafiły do szkół w Małaszewiczach i Tłuszczu. Sprzęt z posterunku Sokule, stacji w Międzyrzecu Podlaskim i Tłuszczu umożliwi doposażenie szkolnych pracowni dydaktycznych. Dzięki wsparciu PKP Polskich Linii Kolejowych oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, w Małaszewiczach będzie możliwość przeprowadzania praktycznych egzaminów zawodowych.

Fot. PKP PLK

Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach jest jedną z 24 szkół ponadgimnazjalnych, z którymi PLK współpracuje w kształceniu przyszłej kadry kolejarzy. Obecnie placówka prowadzi dwa kierunki o profilu kolejowym: technik transportu kolejowego oraz technik automatyk sterowania ruchem kolejowym. Na obu uczy się 144 uczniów, a 43 najlepszych otrzymuje stypendia ufundowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Uczniowie zgłębiają wiedzę teoretyczną z zakresu obsługi urządzeń technicznych, infrastruktury kolejowej oraz bezpiecznego prowadzeniem ruchu pociągów.

Przekazany przez Zakład Linii Kolejowych w Siedlcach, ważący 300 kg sprzęt przekaźnikowy, który był eksploatowany przez kolejarzy na posterunku Sokule i stacji Międzyrzec Podlaski, posłuży jako pomoce dydaktyczne w pracowni kształcącej przyszłych automatyków, nastawniczych i dyżurnych ruchu. Obecnie uczniowie pod opieką pracowników Polskich Linii Kolejowych pracują nad montażem pulpitu nastawczego, dźwigni zwrotnicowej oraz stojaka przekaźnikowego. Złożone urządzenia umożliwią w przyszłości stworzenie stanowisk do ćwiczeń i egzaminów praktycznych.

Odpowiednio wyposażone pracownie dydaktyczne są istotnym elementem wsparcia w kształceniu przyszłych kolejarzy. Przekazane przez PLK urządzenia przekaźnikowe posłużą młodym ludziom do sprawdzania swoich praktycznych umiejętności podczas zajęć – mówi Robert Wieczorek, dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymontaw Małaszewiczach. – Zachętą do nauki jest dla uczniów także wsparcie finansowe udzielane przez Polskie Linie Kolejowe, z którego obecnie korzysta 43 uczniów naszej szkoły. Program stypendialny daje możliwość wejścia w tajniki zawodu kolejarza młodym ludziom, którzy coraz częściej decydują się na podjęcie pracy na kolei. 

Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach to druga obok Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach szkoła w regionie, w której kształcą się przyszli kolejarze w ramach klas patronackich. Umowa patronacka zarządcy infrastruktury ze szkołami, zakłada pomoc PLK w organizacji praktyk zawodowych, zajęć praktycznych oraz wsparcie stypendialne dla najlepszych uczniów.

Zakład Linii Kolejowych w Siedlcach wsparł także powstanie pracowni dydaktycznej w Zespole Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tłuszczu. Przekazane uczniom urządzenia sterowania ruchem kolejowym ze zmodernizowanej nastawni w Tłuszczu wspomogą przyswajanie tematyki kolejowej przez młodych ludzi. Wśród urządzeń o łącznej wadze blisko 4 ton, znalazły się m.in. ława ze skrzynią zależności, dźwignie nastawcze i pulpit wiszący. Zostaną one wkrótce zamontowane w tworzącej się przestrzeni dedykowanej przyszłym kolejarzom. Technik transportu kolejowego to nowy kierunek, włączony do oferty edukacyjnej placówki w Tłuszczu wraz z trwającym rokiem szkolnym. Obecnie kształci się na nim ponad 30 osób, którzy w przyszłości będą się zajmować organizacją i prowadzeniem ruchu pociągów.

PLK prowadzi współpracę z 24 szkołami. W 2015 r. w całej Polsce ponad tysiąc młodych osób rozpoczęło edukację na kierunkach kolejowych, jedna piąta z nich korzysta z programu stypendialnego ufundowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Zarządca infrastruktury współpracuje ze szkołami ponadgimnazjalnymi. W ubiegłym roku na stypendia przeznaczył ponad 700 tys. złotych.