Forum na rzecz bezpieczeństwa

Forum na rzecz bezpieczeństwa

21 kwietnia 2016 | Autor: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Bezpieczeństwo przewożonych osób i towarów, szczególnie w dobie rosnących zagrożeń terrorystycznych oraz w związku ze zbliżającym się terminem Światowych Dni Młodzieży jest głównym tematem odbywającej się w Warszawie konferencji poświęconej bezpieczeństwu teleinformatycznemu „Forum na rzecz bezpieczeństwa w sieciach technologicznych: bezpieczeństwo w systemach transportu publicznego”.

Fot.

Intencją zorganizowania forum jest odpowiedź na rosnące zagrożenie atakami terrorystycznymi, zagrożenia związane z wykorzystywaniem nowych technologii, różnego rodzaju form komunikacji. – Jest to szczególnie ważne zwłaszcza, że ten rok jest rokiem organizacji w Polsce tak wielkiego wydarzenia jakim są Światowe Dni Młodzieży, a działamy w atmosferze i pod wielkim wrażeniem tego, co się wydarzyło w Brukseli, a wcześniej w Paryżu. Widzimy, że nasze otoczenie, nasz świat nie jest światem bezpiecznym i wyzwania zapewnienia bezpieczeństwa, przed którymi stajemy, zmuszają nas do nowego spojrzenia, refleksji i stosowania nowych rozwiązań, tak abyśmy nie dali się zaskoczyć tym, którzy bezpieczeństwo chcą naruszyć – przekonuje Bogusław Kowalski, prezes Instytutu Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej.

Forum ma być miejscem spotkania osób reprezentujących decydentów, a więc administracji państwowej, spółek, które są odpowiedzialne za bezpieczne przewożenie osób i towarów, a z drugiej strony dostawców usług, rozwiązań technologicznych. – Mamy nadzieję, że forum stanie się tradycją i będziemy mogli co roku spotkać się i dokonać przeglądu informacji i rozwiązań, które w tym zakresie funkcjonują – dodaje Bogusław Kowalski.

Tematy dotyczące zagrożeń w transporcie publicznym poruszają m.in. gen. Włodzimierz Nowak, doradca ministra cyfryzacji, Jarosław Oniszczuk, wiceprezes PKP Intercity, Sebastian Bukowski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa PKP Informatyka, a rodzaje i formy zagrożeń przedstawił Zdzisław Nowak z IMWG.

Podczcas konferencji wręczono także nagrody w dwóch kategoriach: „Eliksir” i „Spiżowa Brama”.

Statuetkę „Eliksir” dla podmiotów administracji państwowej, organizacji non-profit wyróżniających się promocją wiedzy w zakresie bezpieczeństwa sieci technologicznych (OT) otrzymała firma NASK-Instytut Badawczy. Wyróżnienia nagrody Eliksir otrzymali: Instytut Kościuszki oraz Fundacja im. K. Pułaskiego.

Natomiast nagrodę „Spiżowej Bramy” dla firm, które implementują projekty u klientów rozwiązujących złożone aspekty bezpieczeństwa w sieciach technologicznych – nagroda jednocześnie jest rekomendacją kierunków nowych rozwiązań bezpieczeństwa – otrzymała firma ATM S.A. Wyróżnione w tej kategorii firmy to: Elte GPS i WB Electronics

Organizatorami konferencji są: PKP Informatyka, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji oraz Instytut Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują Ministerstwo Cyfryzacji i PKP Intercity. Sponsorami konferencji są: Nokia, SWARCO, Orange, Integrated Solutions, Nask, Kolejowe Zakłady Łączności z Bydgoszczy, Sferisk IBDG Polska, Przedsiębiorstwo Budowy Linii Kablowych, Trend Micro.

„Kurier Kolejowy” jest partnerem medialnym wydarzenia.