W ministerstwie startują prace nad wspólnym biletem

W ministerstwie startują prace nad wspólnym biletem

16 lipca 2016 | Źródło: MIB
PODZIEL SIĘ

15 lipca 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego do spraw projektu „Wspólnego Biletu”. Osobą odpowiedzialną za jego wdrożenie będzie Stefan Jarecki, dyrektor Departamentu Transportu Kolejowego w MIB. – Dostrzegamy konieczność realizacji projektu, który umożliwi pasażerowi zakup jednego biletu na cały przejazd, niezależnie od kanału sprzedaży i przewoźnika. Zgłosiliśmy go jako projekt flagowy do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. Planu Morawieckiego – powiedział przy tej okazji wiceminister infrastruktury i budownictwa Piotr Stomma.

Fot. mib.gov.pl

Komitet Sterujący został powołany zarządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 30 maja 2016 r. jako organ pomocniczy ministra infrastruktury i budownictwa. Jego głównym zadaniem jest wyznaczanie kierunków rozwoju oraz inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie kluczowych działań, podejmowanych w zakresie przygotowania i wdrożenia wspólnego biletu.  Komitet  decyduje  również o optymalnym sposobie jego realizacji. Zasadnicza część prac odbywać się będzie w ramach Zespołu Projektowego, powołanego dla realizacji zadań zaplanowanych i wyznaczonych przez Komitet.

– Ze względu na złożony charakter projektu, będziemy go realizować etapowo. W  pierwszej kolejności musimy podjąć decyzję odnośnie wybranych założeń projektu, następnie uzgodnić model współpracy w ramach Grupy PKP oraz przewoźników regionalnych i ustalić zakres działań koniecznych do podjęcia w perspektywie krótko i długoterminowej – powiedział wiceminister Piotr Stomma.

Podczas pierwszego posiedzenia Komitetu przedstawiono jego cele oraz wręczono nominacje powołanym członkom. Omówiono także dotychczasowe prace Zespołu Projektowego oraz zaprezentowano rekomendacje opracowane na podstawie dokonanych analiz.

Przedstawiciele PKP IC, PKP Informatyka oraz Przewozów Regionalnych podpisali list intencyjny ws. wspólnego wydruku biletów obu przewoźników. Członkowie Komitetu Sterującego zdecydowali także o zaproszeniu do prac nad wspólnym biletem przewoźników samorządowych.

Koncepcja wspólnego biletu znalazła swoje odzwierciedlenie w dokumentach programowo-strategicznych, takich jak Strategia Rozwoju Transportu do 2020 roku (SRT), Strategia Rozwoju Kraju 2020, Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego oraz Krajowa Polityka Miejska.