Przystanek Kraków Sanktuarium usprawni ruch turystyczny

Przystanek Kraków Sanktuarium usprawni ruch turystyczny

23 lipca 2016 | Źródło: Urząd Miasta Krakowa
PODZIEL SIĘ

W pobliżu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach powstaje nowy przystanek kolejowy. Ma być gotowy tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży, by służyć pielgrzymom i turystom, a w przyszłości także mieszkańcom Krakowa.

Fot. Firma Inżynierska Arcus

Kończy się już pierwszy etap realizacji – obejmuje budowę peronów przystankowych, kładki południowej z dojściami pieszymi oraz parkingu dla niepełnosprawnych. Planowo pierwsze pociągi mają być obsługiwane od 25 lipca. W drugim etapie, który ma zostać zrealizowany do 30 września br., wykonana zostanie kładka północna z dojściami i odwodnieniem.

Przedsięwzięcie będzie stanowiło ważny węzeł przesiadkowy na mapie miasta. Przede wszystkim ułatwi dojazd pociągiem mieszkańcom gmin położonych na południe od Krakowa. Z nowego przystanku na trasie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej będą mogli korzystać pielgrzymi przybywający do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Centrum Jana Pawła II.

– Co jednak najistotniejsze, dzięki budowie dwóch kładek nad linią kolejową, na inwestycji zyskają mieszkańcy okolicznych osiedli, dla których tory są obecnie barierą nie do pokonania – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Na podstawie zawartej w październiku 2015 roku umowy pomiędzy Gminą Miejską Kraków a PKP Polskimi Liniami Kolejowymi w sprawie określenia zasad współdziałania, przy realizacji przystanku Kraków Sanktuarium na linii kolejowej nr 94, zarządca infrastruktury zobowiązał się do nieodpłatnego pełnienia funkcji inwestora zastępczego.

Prace przy budowie nowego przystanku (w trybie zaprojektuj i zbuduj) rozpoczęły się 31 marca. Prowadzi je wyłoniona w przetargu firma Sansel. Koszt budowy wraz z infrastrukturą wynosi 28,77 mln zł, z czego 23,8 mln zł to unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Śpiewająca podróż do Krakowa w pociągu Przewozów Regionalnych Śpiewająca podróż do Krakowa w pociągu Przewozów Regionalnych
Następny artykuł ŁKA łączy z przyrodą ŁKA łączy z przyrodą