Projekty CEF w aktualizowanym KPK nie znikają. MIB stosuje elastyczne podejście

Projekty CEF w aktualizowanym KPK nie znikają. MIB stosuje elastyczne podejście

29 lipca 2016 | Źródło: MIB
PODZIEL SIĘ

W projekcie aktualizowanego obecnie Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku projekty planowane do zgłoszenia w ramach trzeciego konkursu Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) zostały przesunięte na listę rezerwową. Przesunięcie na listę rezerwową poszczególnych projektów przewidzianych do aplikowania o środki CEF nie oznacza jednak rezygnacji z ich realizacji. Działanie jest podyktowane przyjęciem przejrzystego i jednolitego podejścia do projektów zgłaszanych do CEF w trybie konkursowym. Decyzje o realizacji projektów w ramach CEF zapadają bowiem na poziomie Komisji Europejskiej, a nie na krajowym, tak jak przy projektach finansowanych w ramach np. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – tłumaczy resort.

Fot. Rafał Wilgusiak
Przesunięcie projektów ma pozwolić na większą elastyczność działań podejmowanych w zakresie ich wsparcia z instrumentu  „Łącząc Europę”. Projekty, które decyzją Komisji Europejskiej otrzymają dofinansowanie w ramach trzeciego konkursu CEF, zostaną przesunięte na listę podstawową KPK.

Finansowanie projektów z CEF w ramach III konkursu

Przy opracowywaniu projektu nowego KPK wystąpiła konieczność przyjęcia systemowego podejścia do projektów przewidzianych do dofinansowania w ramach III konkursu instrumentu CEF. W związku z tym podjęto decyzję systemową o przesunięciu wszystkich projektów planowanych do finansowania ze środków CEF w ramach III konkursu na listę rezerwową. Na liście podstawowej nie ujęto żadnego projektu przewidzianego do finansowania w ramach III konkursu CEF, a pula środków dostępnych dla Polski w ramach CEF wynosi ok. 300 mln euro. Środki te zostały przesunięte do pozycji "Rezerwa Funduszu Spójności" - wartość pozycji "Rezerwa" w obowiązującym KPK wynosi 243 mln zł; wartość pozycji "Rezerwa" w aktualizacji KPK wynosi 1,936 mld zł, co oznacza wzrost o 1,693 mld zł.

Rozwiązanie to poprawia także pozycję negocjacyjną strony polskiej w toku III konkursu CEF, gdyż określa wstępną listą projektów do wsparcia, nie wskazując przedwcześnie ich priorytetu. Kwestia ta jest istotna z uwagi na specyfikę CEF – decyzję o przyznaniu dofinansowania podejmuje KE.

Jednocześnie rozwiązanie to poprawia negocjacyjną pozycję Polski w dyskusji o zagospodarowaniu środków w ramach CEF, które nie zostaną wykorzystane przez inne kraje uprawnione do korzystania z Funduszu Spójności.

Biorąc pod uwagę nowe rozwiązania legislacyjne usprawniające proces aktualizacji KPK, w oparciu o wyniki III konkursu CEF podjęte zostaną działania w celu aktualizacji Programu w przedmiotowym zakresie tj. przesunięcia projektów z listy rezerwowej na listę podstawową – zapewnia ministerstwo. Rozwiązanie takie zostało zastosowane po rozstrzygnięciu II konkursu CEF – projekty ujęte na liście rezerwowej w obowiązującym KPK zostały, w ramach aktualizacji, przesunięte na listę podstawową. Działanie to jest bardziej efektywne oraz minimalizuje potrzebę wprowadzania zmian poprzez ujęcie w KPK ostatecznych wartości i zakresu projektów